Avada - en to fr_FR translation catalogue (1582 entries)

en: 0
fr_FR: 0 Commentaire

en: Oops, This Page Could Not Be Found!
fr_FR: Oups, la page que vous recherchez n'existe pas!

en: Here are some useful links:
fr_FR: Voici quelques liens utiles :

en: Search Our Website
fr_FR: Rechercher dans notre site Web

en: Can't find what you need? Take a moment and do a search below!
fr_FR: Vous ne trouvez pas ce que vous recherchez ? Prenez un moment et faites une recherche ci-dessous !

en: Search ...
fr_FR: Rechercher...

en: Search for:
fr_FR: Rechercher

en: Search the Forum...
fr_FR: Rechercher sur le forum...

en: In reply to:
fr_FR:  - Répondre

en: Topic:
fr_FR: Type

en: in group forum
fr_FR: Role dans le forum :

en: in forum
fr_FR: Role dans le forum :

en: in reply to:
fr_FR:  - Répondre

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr_FR: Cet article est protégé par un mot de passe. Saisissez le mot de passe pour lire les commentaires.

en: No Comments
fr_FR: Aucun commentaire

en: One Comment
fr_FR: Un commentaire

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments are closed.
fr_FR: Les commentaires sont fermés.

en: Name (required)
fr_FR: Nom (requis)

en: Email (required)
fr_FR: Email (requis)

en: Website
fr_FR: Site Internet

en: Leave A Comment
fr_FR: Laisser un commentaire

en: You must be %slogged in%s to post a comment.
fr_FR: Vous devez être %sidentifié sur%s pour poster un commentaire.

en: Logged in as
fr_FR: Connecté en tant que

en: Log out of this account
fr_FR: Se déconnecter de ce compte

en: Log out &raquo;
fr_FR: Se déconnecter &raquo;

en: Comment...
fr_FR: Commentaire...

en: Post Comment
fr_FR: Poster un commentaire

en: Name:
fr_FR: Nom:

en: Subject:
fr_FR: Sujet:

en: Comments:
fr_FR: Commentaires:

en: Please check if you've filled all the fields with valid information. Thank you.
fr_FR: Merci de bien vouloir vérifier que tous les champs contiennent les bonnes informations. Merci.

en: Thank you
fr_FR: Merci

en: for using our contact form! Your email was successfully sent!
fr_FR: d'avoir utiliser notre formulaire de contact ! Votre email a été envoyé avec succès !

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Submit Form
fr_FR: Soumettre le formulaire

en: All
fr_FR: Tous

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Add New Slide
fr_FR: Ajouter une nouvelle diapositive

en: Last Backup :
fr_FR: Dernière sauvegarde :␣

en: Backup Options
fr_FR: Sauvegarder les options

en: Restore Options
fr_FR: Restaurer les options

en: Import Options
fr_FR: Importer les options

en: Upload
fr_FR: Télécharger

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
fr_FR: Mettez à jour votre version de WordPress pour un support complet des médias.

en: Slide
fr_FR: Glisser

en: Edit
fr_FR: Editer

en: >Title
fr_FR: >Titre

en: Image URL
fr_FR: URL de l'image

en: Link URL (optional)
fr_FR: URL du lien (facultative)

en: Description (optional)
fr_FR: Description (facultative)

en: Delete
fr_FR: SUPPRIMER

en: Options Updated
fr_FR: Options mises à jour

en: Options Reset
fr_FR: Réinitialisation des options

en: Error!
fr_FR: Erreur!

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: Seems like an error has occured. Please double check the imported data. If incorrect, please use %s and try again
fr_FR: Il semblerait qu'une erreur se soit produite. Merci de bien vouloir vérifier les données importées. Si elles sont incorrectes, veuillez utiliser %s et réessayer.

en: Reset WordPress plugin
fr_FR: Réinitialiser l'extension Wordpress

en: Demo data successfully imported. Now, please install and run %s plugin once.
fr_FR: Données de démo importées avec succès. Maintenant, veuillez installer et exécuter l'extension %s une fois.

en: Regenerate Thumbnails
fr_FR: Régénérer les miniatures

en: Sorry but your import failed. Most likely, it cannot work with your webhost. You will have to ask your webhost to increase your PHP max_execution_time (or any other webserver timeout to at least 300 secs) and memory_limit (to at least 196M) temporarily.
fr_FR: Nous sommes désolés, mais votre importation a échoué. Il s'agit probablement d'un problème de compatibilité avec votre hébergeur. Merci de bien vouloir le contacter pour augmenter temporairement votre max_execution_time de PHP (ou tout autre temps d'arrêt du serveur web d'au moins 300 secondes) et votre memory_limit (au moins à 196M)

en: Online Documentation
fr_FR: Documentation en ligne

en: Warning- This options panel will not work properly without javascript!
fr_FR: Avertissement - Ce panneau d'options ne fonctionnera pas correctement sans javascript

en: Expand
fr_FR: Développer

en: Working...
fr_FR: En train de travailler...

en: Save All Changes
fr_FR: Enregistrer toutes les modifications

en: This theme comes with an %s to configure settings. This theme also supports widgets, please visit the %s widgets settings page to configure them.
fr_FR: Ce thème est livré avec un %s pour configurer les paramètres. Ce thème prend également en charge les widgets. Veuillez visiter la page des paramètres de widgets %s pour les configurer.

en: options panel
fr_FR: Panneau d'options

en: Upload Error: %s
fr_FR: Erreur de téléchargement: %s

en: no-repeat
fr_FR: pas de répétition

en: repeat-x
fr_FR: répétition-x

en: repeat-y
fr_FR: répétition-y

en: repeat
fr_FR: répétition

en: top left
fr_FR: en haut à gauche

en: top center
fr_FR: en haut au centre

en: top right
fr_FR: en haut à droite

en: center left
fr_FR: centre gauche

en: center center
fr_FR: Centre centre

en: center right
fr_FR: centre droit

en: bottom left
fr_FR: en bas à gauche

en: bottom center
fr_FR: en bas au centre

en: bottom right
fr_FR: en bas à droite

en: General
fr_FR: Général

en: Responsive Options
fr_FR: Options responsive

en: Responsive Design
fr_FR: Responsive design

en: Check this box to use the responsive design features. If left unchecked then the fixed layout is used.
fr_FR: Cochez cette case pour utiliser les fonctionnalités de responsive design. Si la case est décochée, alors la mise en page fixe est utilisée.

en: Enable Zoom on mobile devices
fr_FR: Activer le script ToTop sur les appareils mobiles

en: Check this box to allow pinch to zoom on mobile devices. If left unchecked, pinch to zoom will be disabled.
fr_FR: Cochez cette case pour utiliser les fonctionnalités de responsive design. Si la case est décochée, alors la mise en page fixe est utilisée.

en: Tracking / Space Before Head / Space Before Body Code
fr_FR: Suivi / Espace avant l'en-tête / espace avant le code du corps

en: Tracking Code
fr_FR: Code de suivi

en: Space before &lt;/head&gt;
fr_FR: Espace avant &lt;/tête&gt;

en: Add code before the &lt;/head&gt; tag.
fr_FR: Ajoutez le code avant la balise &lt;/tête&gt;.

en: Space before &lt;/body&gt;
fr_FR: Espace avant &lt;/corps&gt;

en: Add code before the &lt;/body&gt; tag.
fr_FR: Ajoutez le code avant la balise &lt;/corps&gt;.

en: Site Width
fr_FR: Largeur du site

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Select boxed or wide layout.
fr_FR: Sélectionner une mise en page encadrée ou large.

en: Boxed
fr_FR: Encadré

en: Wide
fr_FR: Large

en: Controls the overall site width. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur globale du site. En px ou %, par ex: 100% ou 1170px.

en: Content + Sidebar Width
fr_FR: Contenu + largeur de la barre latérale

en: These settings are used on pages with 1 sidebar. Total values must add up to 100.
fr_FR: Ces paramètres sont utilisés sur les pages avec une barre latérale. Le résultat des valeurs additionnées doit être égal à 100.

en: Content Width
fr_FR: Largeur du contenu

en: Controls the width of the content area. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur de la zone de contenu. En px ou%, par ex: 100% ou 1170px.

en: Sidebar Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale

en: Controls the width of the sidebar. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur de la barre latérale. En px ou%, par ex: 100% ou 1170px.

en: Content + Sidebar + Sidebar Width
fr_FR: Contenu + Barre latérale + Largeur de la barre latérale

en: These settings are used on pages with 2 sidebars. Total values must add up to 100.
fr_FR: Ces paramètres sont utilisés sur les pages avec 2 barres latérales. Le résultat des valeurs additionnées doit être égal à 100.

en: Sidebar 1 Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale 1

en: Controls the width of the sidebar 1. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur de la barre latérale 1. En px ou%, par ex: 100% ou 1170px.

en: Sidebar 2 Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale 2

en: Controls the width of the sidebar 2. In px or %, ex: 100% or 1170px.
fr_FR: Contrôle la largeur de la barre latérale 2. En px ou%, par ex: 100% ou 1170px.

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Header Info
fr_FR: Informations de l'en-tête

en: Header Content Options
fr_FR: Options du contenu de l'en-tête

en: Header Position
fr_FR: Emplacement de l'en-tête

en: Select the position of header. Left/Right position will not display the header content options 1-3 on mobile devices, only on desktop.
fr_FR: Sélectionner l'emplacement de l'en-tête. L'emplacement gauche/droite n'affichera pas les options de contenu de l'en-tête 1-3 sur les appareils mobiles, mais uniquement sur les bureaux.

en: Top
fr_FR: Haut

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: Select a Header Layout
fr_FR: Sélectionner une mise en page d'en-tête

en: Header Width For Left/Right Position
fr_FR: Largeur de l'en-tête pour l'emplacement gauche-droite

en: Controls width of the left or right side header. In pixels, ex: 170px.
fr_FR: Contrôle la largeur de l'en-tête droite ou gauche. En pixels, par ex: 170px.

en: Header Shadow
fr_FR: Ombre de l'en-tête

en: 100% Header Width
fr_FR: Largeur de l'en-tête à 100%

en: Check this box to set the header to 100% of the browser width. Uncheck to follow site width. Only works with wide layout mode.
fr_FR: Cochez la case pour définir la largeur de l'en-tête à 100% de celle du navigateur. Décochez pour suivre la largeur du site. Ne fonctionne qu'en mode de mise en page large

en: Slider Position
fr_FR: Position du slider

en: Select if the slider shows below or above the header.
fr_FR: Choisir si le slider s'affiche au-dessus ou en dessous de l'en-tête.

en: Header Content 1
fr_FR: Contenu de l'en-tête 1

en: Select which content displays in the first content area.
fr_FR: Sélectionner quel contenu afficher dans la première zone de contenu.

en: Header Content 2
fr_FR: Contenu de l'en-tête 2

en: Select which content displays in the second content area.
fr_FR: Sélectionner quel contenu afficher dans la seconde zone de contenu.

en: Header Content 3
fr_FR: Contenu de l'en-tête 3

en: Select which content displays in the third content area.
fr_FR: Sélectionner quel contenu afficher dans la troisième zone de contenu.

en: Phone Number For Contact Info
fr_FR: Numéro de téléphone pour les informations de contact

en: Phone number will display in the Contact Info section of your top header.
fr_FR: Le numéro de téléphone s'affiche dans la section coordonnées de votre en-tête supérieur.

en: Email Address For Contact Info
fr_FR: Adresse email pour les informations de contact

en: Email address will display in the Contact Info section of your top header.
fr_FR: L'adresse e-mail s'affiche dans la section coordonnées de votre en-tête supérieur.

en: Banner Code For Content 3
fr_FR: Code de la bannière pour le contenu 3

en: Tagline For Content 3
fr_FR: Slogan pour le contenu 3

en: Tagline will display as long as you have Tagline selected for the Header Content 3 option above.
fr_FR: Le slogan sera affiché tant qu'un slogan est sélectionné pour l'option de contenu de l'en-tête 3 ci-dessus.

en: Header Background
fr_FR: Arrière-plan de l'en-tête

en: Background Image For Header Area
fr_FR: Image d'arrière-plan pour la zone de l'en-tête

en: Select an image or insert an image url to use for the header background.
fr_FR: Sélectionner une image ou insérer l'URL d'une image à utiliser pour l'arrière-plan de l'en-tête.

en: 100% Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan 100%

en: Check this box to have the header background image display at 100% in width and height and scale according to the browser size.
fr_FR: Cochez cette case pour que l'image d'arrière-plan de l'en-tête s'affiche à 100% de sa largeur et de sa hauteur et se mette à l'échelle de la taille du navigateur.

en: Parallax Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan parallaxe

en: Check this box to enable parallax scrolling on the background image for header top positions.
fr_FR: Cochez cette case pour autoriser un défilement parallaxe sur l'image d'arrière-plan pour les emplacements supérieurs de l'en-tête.

en: Background Repeat
fr_FR: Répétition de l'arrière-plan

en: Select how the background image repeats.
fr_FR: Sélectionner la façon dont l'arrière-plan se répète.

en: Header Top Padding
fr_FR: Padding haut de l'en-tête

en: Header Bottom Padding
fr_FR: Padding bas de l'en-tête

en: Header Left Padding
fr_FR: Padding gauche de l'en-tête

en: Header Right Padding
fr_FR: Padding droit de l'en-tête

en: Header Social Icons
fr_FR: Icônes sociales de l'en-tête

en: In pixels, default is 16
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 16

en: Header Social Icons Custom Color
fr_FR: Couleur personnalisée des icônes sociales de l'en-tête

en: Select a custom social icon color. Use one hex value for all or separate by | symbol for multi-color. ex: #AA0000|#00AA00|#0000AA
fr_FR: Sélectionner une couleur personnalisée de l'icône sociale. Pour obtenir une couleur différente pour chaque icône, séparer la valeur avec le symbole | . Par ex: #000|#fff

en: Header Social Icons Boxed
fr_FR: Icônes sociales encadrées de l'en-têt

en: Header Social Icons Custom Box Color
fr_FR: Couleur personnalisée de l'encadré des icônes sociales de l'en-tête

en: Select a custom social icon box color. Use one hex value for all or separate by | symbol for multi-color. ex: #AA0000|#00AA00|#0000AA
fr_FR: Sélectionner une couleur d'encadré d'icône sociale personnalisée. Pour une couleur différentes pour chaque icône, séparer la valeur avec le symbole |. Par ex: #000|#fff

en: Header Social Icons Boxed Radius
fr_FR: Rayon encadré des icônes sociales de l'en-tête

en: Header Social Icons Tooltip Position
fr_FR: Position de l'info-bulle des icônes sociales de l'en-tête

en: Sticky Header
fr_FR: En-tête collant

en: Sticky Header Info
fr_FR: Information de l'en-tête collant

en: Sticky Header Options
fr_FR: Options de l'en-tête collant

en: Enable Sticky Header
fr_FR: Activer l'en-tête collant

en: Check to enable a fixed header when scrolling, uncheck to disable.
fr_FR: Cochez pour activer un en-tête fixe lors du défilement, décochez pour désactiver.

en: Enable Sticky Header on Tablets
fr_FR: Activer l'en-tête collant sur les tablettes

en: Check to enable a fixed header when scrolling on tablets, uncheck to disable.
fr_FR: Cochez pour activer un en-tête fixe lors du défilement sur les tablettes, décochez pour désactiver.

en: Enable Sticky Header on Mobiles
fr_FR: Activer l'en-tête collant sur les appareils mobiles

en: Check to enable a fixed header when scrolling on mobiles, uncheck to disable.
fr_FR: Cochez pour activer un en-tête fixe lors du défilement sur les appareils mobiles, décochez pour désactiver.

en: Enable Sticky Header Animation
fr_FR: Activer l'en-tête collant

en: Sticky Header Menu Item Padding
fr_FR: Padding de l'élément du menu dans l'en-tête collant

en: Controls the space between each menu item in the sticky header. Use a number without 'px', default is 35. ex: 35
fr_FR: Contrôle l'espace entre chaque élément du menu dans l'en-tête collant. Utilisez un nombre sans 'px'. La valeur par défaut est de 35. Par ex: 35

en: Sticky Header Navigation Font Size
fr_FR: Taille de la police de navigation dans l'en-tête collant

en: Controls the font size of the menu items in the sticky header. Use a number without 'px', default is 14. ex: 14
fr_FR: Contrôle la taille de la police des éléments de menu dans l'en-tête collant. Utilisez un nombre sans 'px'. La valeur par défaut est de 14. Par ex: 14

en: Select an image file for your logo.
fr_FR: Sélectionner un fichier image pour votre logo.

en: Select an image file for the retina version of the logo. It should be exactly 2x the size of main logo.
fr_FR: Sélectionner un fichier image pour la version retina du logo. Il doit faire exactement 2x la taille du logo principal.

en: Default Logo Height
fr_FR: Activer l'harmonisation de la hauteur

en: Sticky Header Logo Width
fr_FR: Information de l'en-tête collant

en: Sticky Header Logo Height
fr_FR: Information de l'en-tête collant

en: Mobile Logo Width
fr_FR: Largeur Google Map

en: Mobile Logo Height
fr_FR: Activer l'harmonisation de la hauteur

en: Logo Alignment
fr_FR: Alignement du logo

en: 'Center' only works on Top Header 5 and on Side Headers.
fr_FR: 'Centrer' ne fonctionne qu'avec l'en-tête supérieur 5 et sur les en-têtes de côté.

en: Logo Left Margin
fr_FR: Marge de gauche du logo

en: In pixels, ex: 10px
fr_FR: En pixels, par ex: 10px

en: Logo Right Margin
fr_FR: Marge de droite du logo

en: Logo Top Margin
fr_FR: Marge supérieure du logo

en: Logo Bottom Margin
fr_FR: Marge inférieure du logo

en: Favicon Options
fr_FR: Options de favcicon

en: Favicon for your website (16px x 16px).
fr_FR: Favicon pour votre site web (16px x 16px).

en: Apple iPhone Icon Upload
fr_FR: Téléchargement de l'icône iPhone Apple

en: Favicon for Apple iPhone (57px x 57px).
fr_FR: Favicon pour iPhone Apple (57px x 57px).

en: Apple iPhone Retina Icon Upload
fr_FR: Téléchargement de l'Icône Apple iPhone Retina

en: Favicon for Apple iPhone Retina Version (114px x 114px).
fr_FR: Favicon pour la Version Apple iPhone Retina  (114px x 114px).

en: Apple iPad Icon Upload
fr_FR: Téléchargement de l'icône Apple iPad

en: Favicon for Apple iPad (72px x 72px).
fr_FR: Favicon pour Apple iPad (72px x 72px).

en: Apple iPad Retina Icon Upload
fr_FR: Téléchargement de l'icône Apple iPad Retina

en: Favicon for Apple iPad Retina Version (144px x 144px).
fr_FR: Favicon pour la Version Apple iPad Retina (144px x 144px).

en: Menu Options
fr_FR: Options du menu

en: Main Nav Height
fr_FR: Hauteur de la Navigation principale

en: Controls menu height. Use a number without 'px', default is 83. ex: 83
fr_FR: Contrôle la hauteur du menu. Utiliser un nombre sans 'px'. La valeur par défaut est de 83. Par ex: 83"

en: Main Menu Highlight Bar Size
fr_FR: Taille de la barre de surlignagedu menu principal

en: Controls the border size of the menu highlight bar. Use a number without 'px', default is 3, enter 0 to hide it. ex: 3.
fr_FR: Contrôle la taille de bordure de la barre de surlignage du menu. Utiliser un nombre sans 'px'. La valeur par défaut est de 3, entrez 0 pour la masquer. Par ex: 3.

en: Main Menu Item Padding
fr_FR: Padding de l'Élément du menu

en: Controls right (left on RTL) menu padding. Use a number without 'px', default is 45. ex: 45
fr_FR: Contrôle le padding droit (gauche sur RTL) du menu. Utiliser un nombre sans 'px'. La valeur par défaut est de 45. Par ex: 45

en: Main Menu Dropdown Width
fr_FR: Largeur du menu déroulant principal

en: In pixels, ex: 170px
fr_FR: En pixels, par ex: 170px

en: Main Menu Dropdown Item Top/Bottom Padding
fr_FR: Taille de la police pour le menu principal déroulant

en: In pixels, ex: 7px
fr_FR: En pixels, par ex: 170px

en: Main Menu Dropdown Item Divider
fr_FR: Taille de la police pour le menu principal déroulant

en: Check to display a divider on the menu dropdown items.
fr_FR: Cochez pour afficher l'aide à la navigation sur les appareils mobiles.

en: Top Menu Dropdown Width
fr_FR: Largeur du menu haut déroulant

en: In pixels, ex: 100px
fr_FR: En pixels, par ex: 100px

en: Controls the the max width of the mega menu. In pixels, ex: 1100px.
fr_FR: Contrôle la largeur max du méga menu. En pixels, par ex: 1100px.

en: Mega Menu Column Title Size
fr_FR: Taille du titre des colonnes du Mega Menu

en: Set the font size for mega menu column titles (menu 2nd level labels). In pixels, ex: 18px
fr_FR: Définir la taille de la police pour les titres de colonne du meaga menu (étiquettes menu de 2e niveau). En pixels, par ex: 18px

en: Mega Menu Item Top/Bottom Padding
fr_FR: Padding de l'Élément de menu Mobile

en: In pixels, ex: 5px
fr_FR: En pixels, par ex: 10px

en: Mega Menu Item Divider
fr_FR: Zone de Widget du Mega Menu

en: Check to display a divider on the mega menu submenu items.
fr_FR: Cochez pour désactiver le mega menu du thème.

en: Check the box to enable arrow indicators next to parent level menu items.
fr_FR: Cochez la case pour autoriser les commentaires sur les éléments du portfolio.

en: Menu Drop Shadow
fr_FR: Ombre de déroulement du menu

en: Check to enable the dropshadow for menu dropdowns, uncheck to disable.
fr_FR: Cochez pour activer l'ombre de déroulement pour le déroulement des menus, décochez pour désactiver.

en: Enable Circle Border On Menu Icons
fr_FR: Activer la bordure de cercle sur les icônes du menu

en: Check to enable a circle border on the main menu cart and search icons.
fr_FR: Cochez pour activer la bordure de cercle sur les icônes de recherche et de panier dans le menu principal.

en: Mobile Menu Design Style
fr_FR: Style de Design pour le menu mobile

en: Select between classic or modern mobile design.
fr_FR: Choisir entre le design classique ou moderne pour les appareils mobiles.

en: Mobile Menu Item Padding
fr_FR: Padding de l'Élément de menu Mobile

en: Controls right (left on RTL) menu padding on mobile devices when the normal menu is used. Use a number without 'px', default is 25. ex: 25
fr_FR: Contrôle le padding droit (gauche sur RTL) du menu sur les appareils mobiles lorsque le menu normal est utilisé. Utiliser un nombre sans 'px'. La valeur par défaut est de 25. Par ex: 25

en: Mobile Menu Submenu Slide Outs
fr_FR: Slide Outs des sous-menus du menu mobile

en: Check to group submenu to slideout elements on mobile menu.
fr_FR: Cochez pour regrouper le sous-menu aux éléments de slideout sur les menus mobiles.

en: Page Title Bar
fr_FR: Barre de Titre de la page

en: Page Title Bar Options
fr_FR: Options de la Barre de Titre de la page

en: Check the box to show the page title bar. This is a global option for every page or post, and this can be overridden by individual page/post options.
fr_FR: Cochez la case pour afficher la barre de titre de la page. Il s'agit d'une option globale pour toutes les pages et articles, et cela peut être annulé par les options individuelles de pages/articles.

en: Page Title Bar Text
fr_FR: Texte de la barre de titre de la page

en: Choose to show or hide the page title bar text.
fr_FR: Afficher ou masquer le texte de la barre de titre de la page.

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Page Title Bar Height
fr_FR: Hauteur de la Barre de Titre de la page

en: Page Title Bar Text Alignment
fr_FR: Alignement du texte de la barre de titre de la page

en: Choose the title and subhead text alignment
fr_FR: Choisir l'alignement du texte de titre et de sous-titre

en: Page Title Bar Background
fr_FR: Arrière-plan de la Barre de Titre de la page

en: Select an image or insert an image url to use for the page title bar background.
fr_FR: Sélectionner une image ou insérer l'URL d'une image à utiliser pour l'arrière-plan de la barre titre de la page.

en: Page Title Bar Background (Retina Version @2x)
fr_FR: Arrière plan de la Barre de Titre de la page (Version retina @ 2x)

en: Select an image or insert an image url to use for the retina page title bar background.
fr_FR: Sélectionner une image ou insérer l'url d'une image à utiliser pour l'arrière-plan de la barre titre de la page retina.

en: Check this box to have the page title bar background image display at 100% in width and height and scale according to the browser size.
fr_FR: Cochez cette case pour que l'image d'arrière-plan de la barre de titre de la page soit affichée à 100% en hauteur et largeur et se mette à l'échelle de la taille du navigateur.

en: Check to enable parallax background image when scrolling.
fr_FR: Cochez pour activer l'image d'arrière-plan parallaxe lors du défilement.

en: Fading Animation
fr_FR: Effet de fondu

en: Choose to have the page title text fade on scroll.
fr_FR: Choisir d'avoir le texte de titre de la page s'estomper lors du défilement.

en: Breadcrumb Options
fr_FR: Options d'aide à la navigation

en: Breadcrumbs on Mobile Devices
fr_FR: Aide à la navigation sur les appareils mobiles

en: Check to display breadcrumbs on mobile devices.
fr_FR: Cochez pour afficher l'aide à la navigation sur les appareils mobiles.

en: Breadcrumb Menu Prefix
fr_FR: Aide à la navigation Menu préfixe

en: The text before the breadcrumb menu.
fr_FR: Texte avant le menu d'aide à la navigation.

en: Sliding Bar
fr_FR: Barre défilante

en: Sliding Bar Options
fr_FR: Options de la barre défilante

en: Enable Sliding Bar
fr_FR: Activer la barre défilante

en: Check to enable the top Sliding Bar.
fr_FR: Cochez pour activer la barre défilante haute.

en: Disable Sliding Bar On Mobile
fr_FR: Désactiver la barre défilante sur les appareils mobiles

en: Check to disable the top Sliding Bar on mobile devices.
fr_FR: Cochez pour désactiver la barre défilante haute sur les appareils mobiles.

en: Enable Top Border on Sliding Bar
fr_FR: Activer la bordure supérieure sur la barre défilante

en: Check to enable a top border on the Sliding Bar.
fr_FR: Cochez pour activer une bordure supérieure sur la barre défilante.

en: Sliding Bar Open On Page Load
fr_FR: Ouverture de la barre défilante lors du chargement de la page

en: Check the box to have the sliding bar open when the page loads.
fr_FR: Cochez la case pour obtenir l'ouverture de la barre défilante ouverte lors du chargement de la page.

en: Number of Sliding Bar Columns
fr_FR: Nombre de colonnes de la barre défilante

en: Select the number of columns to display in the Sliding Bar.
fr_FR: Sélectionner le nombre de colonnes à afficher dans la barre défilante.

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: 100% Footer Width
fr_FR: Largeur du pied de page à 100%

en: Check this box to set footer width to 100% of the browser width. Uncheck to follow site width. Only works with wide layout mode.
fr_FR: Cochez cette case pour définir la largeur du pied de page à 100% de celle du navigateur. Décochez pour suivre la largeur du site. Cela ne fonctionne qu'avec le mode de mise en page large.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Footer Widgets Area
fr_FR: Zone de widgets du pied de page

en: Footer Widgets Area Options
fr_FR: Options de la zone de widgets du pied de page

en: Footer Widgets
fr_FR: Widgets du pied de page

en: Check the box to display footer widgets.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les widgets en pied de page.

en: Number of Footer Columns
fr_FR: Nombre de colonnes en Pied de page

en: Select the number of columns to display in the footer.
fr_FR: Sélectionner le nombre de colonnes à afficher dans le pied de page.

en: Select an image or insert an image url to use for the footer widget area backgroud.
fr_FR: Sélectionner une image ou insérer l'url d'une image à utiliser pour l'arrière-plan de la zone widget du pied de page.

en: Check this box to have the footer background image display at 100% in width and height and scale according to the browser size.
fr_FR: Cochez cette case pour que l'image d'arrière plan du pied de page soit affichée à 100% en largeur et en hauteur et se mette à l'échelle de la taille du navigateur.

en: Background Position
fr_FR: Position de l'arrière-plan

en: Select the position from where background image starts.
fr_FR: Sélectionner l'emplacement où l'image d'arrière-plan débute.

en: Footer Top Padding
fr_FR: Padding supérieur du pied de page

en: Footer Bottom Padding
fr_FR: Padding inférieur du pied de page

en: Footer Left Padding
fr_FR: Padding gauche du pied de page

en: Footer Right Padding
fr_FR: Padding droit du pied de page

en: Copyright Area / Social Icon Options
fr_FR: Options de la zone de copyright / des icônes sociales

en: Copyright Bar
fr_FR: Barre du copyright

en: Check the box to display the copyright bar.
fr_FR: Cochez la case pour afficher la barre du copyright.

en: Copyright Text
fr_FR: Texte du copyright

en: Enter the text that displays in the copyright bar. HTML markup can be used.
fr_FR: Entrez le texte à afficher dans la barre du copyright. Les balises HTML peuvent être utilisées.

en: Copyright Top Padding
fr_FR: Padding supérieur du copyright

en: In pixels, ex: 18px
fr_FR: En pixels, par ex: 18px

en: Copyright Bottom Padding
fr_FR: Padding inférieur du copyright

en: Social Icon Options
fr_FR: Options des icônes sociales

en: Display Social Icons on Footer of the Page
fr_FR: Afficher les icônes sociales dans le pied de page

en: Select the checkbox to show social media icons on the footer of the page.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les icônes des réseaux sociaux en bas de la page.

en: Footer Social Icons Custom Color
fr_FR: Couleur personnalisée des icônes sociales du pied de page

en: Footer Social Icons Boxed
fr_FR: Icônes sociales encadrées du pied de page

en: Footer Social Icons Custom Box Color
fr_FR: Couleur de l'encadré personnalisé des icônes sociales du pied de page

en: Footer Social Icons Boxed Radius
fr_FR: Rayon encadré des icônes sociales du pied de page

en: Footer Social Icons Tooltip Position
fr_FR: Emplacement de l'info-bulle des icônes sociales du pied de page

en: Controls the tooltip position of the social icons in the footer.
fr_FR: Contrôle la position de l'info-bulle des icônes sociales dans le pied de page.

en: Sidebars
fr_FR: Barres latérales

en: Activate Global Sidebar
fr_FR: Activer la barre latérale globale

en: Check the box if you want to use a global sidebar on all pages. This option overrides the page options.
fr_FR: Cochez la case si vous souhaitez utiliser une barre latérale globale sur toutes les pages. Cette option annule les options de la page.

en: Global Sidebar 1
fr_FR: Barre latérale globale 1

en: Select sidebar 1 that will display on all pages.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 1 à afficher sur toutes les pages.

en: Global Sidebar 2
fr_FR: Barre latérale globale 2

en: Select sidebar 2 that will display on all pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 2 à afficher sur toutes les pages. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Global Sidebar Position
fr_FR: Emplacement de la barre latérale globale

en: Select the sidebar 1 position for pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_FR: Sélectionner l'emplacement de la barre latérale 1 pour les pages. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle sera affichée sur le côté opposé.

en: Portfolio Posts
fr_FR: Articles du portfolio

en: Check the box if you want to use a global sidebar on all single portfolio posts. This option overrides the portfolio options.
fr_FR: Cochez la case si vous souhaitez utiliser une barre latérale globale sur tous les articles uniques du portfolio. Cette option annule les options du portfolio.

en: Select sidebar 1 that will display on all single portfolio posts.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 1 à afficher sur tous les articles uniques du portfolio.

en: Select sidebar 2 that will display on all single portfolio posts. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 2 à afficher sur toues les articles uniques du portfolio. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Global Portfolio Sidebar Position
fr_FR: Emplacement de la barre latérale globale sur le portfolio

en: Select the sidebar 1 position for the portfolio. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_FR: Sélectionner l'emplacement la barre latérale 1 pour le portfolio. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle sera affichée sur le côté opposé.

en: Portfolio Archive/Category Pages
fr_FR: Pages Portfolio Archive / Catégorie

en: Portfolio Archive/Category Sidebar 1
fr_FR: Barre latérale 1 pour le portfolio Archive / Catégorie

en: Select sidebar 1 that will display on the archive/category pages.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 1 à afficher sur les pages archive / catégorie.

en: Portfolio Archive/Category Sidebar 2
fr_FR: Barre latérale 2 pour le portfolio Archive / Catégorie

en: Select sidebar 2 that will display on the archive/category pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 2 qui sera affichée sur les pages archive / catégorie. La barre latérale 2 peut seulement être utilisée si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Blog Posts
fr_FR: Articles de blog

en: Check the box if you want to use a global sidebar on all single posts. This option overrides the post options.
fr_FR: Cochez la case si vous souhaitez utiliser une barre latérale globale sur tous les articles uniques. Cette option annule les options de l'article.

en: Select sidebar 1 that will display on all single posts.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 1 à afficher sur tous les articles uniques.

en: Select sidebar 2 that will display on all single posts.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 2 à afficher sur tous les articles uniques.

en: Global Blog Sidebar Position
fr_FR: Emplacement de la barre latérale globale du blog

en: Select the sidebar 1 position for the blog pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_FR: Sélectionner l'emplacement de la barre latérale 1 pour les pages du blog. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle sera affichée sur le côté opposé.

en: Blog Archive/Category Pages
fr_FR: Pages Archive/Catégorie du blog

en: Blog Archive/Category Sidebar 1
fr_FR: Barre latérale 1 Archive / Catégorie du blog

en: Select the sidebar 1 that will display on the blog archive/category pages.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 1 qui sera affichée sur les pages archive / catégorie du blog.

en: Blog Archive/Category Sidebar 2
fr_FR: Barre latérale 2 Archive / Catégorie du blog

en: Select the sidebar 2 that will display on the blog archive/category pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 2 qui sera affichée sur les pages archives / catégories du blog. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Woocommerce Products
fr_FR: Produits Woocommerce

en: Check the box if you want to use a global sidebar on the main shop page and all single product pages. This option overrides the woocommerce options.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez utiliser une barre latérale globale sur la page boutique principale et sur toutes les pages uniques de produits. Cette option annule les options de Woocommerce.

en: Select sidebar 1 that will display on all single product pages.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 1 qui sera affichée sur toutes les pages uniques de produits.

en: Select sidebar 2 that will display on all single product pages. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 2 qui sera affichée sur toutes les pages uniques de produits. La barre latérale 2 ne peut être affichée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Global Woocommerce Sidebar Position
fr_FR: Emplacement de la barre latérale globale Woocommerce

en: Select the sidebar 1 position for woocommerce. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_FR: Sélectionner l'emplacement de la barre latérale 1 pour Woocommerce. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle s'affichera sur le côté opposé.

en: WooCommerce Archive/Category Pages
fr_FR: Pages Archive / Catégorie Woocommerce

en: Woocommerce Archive/Category Sidebar 1
fr_FR: Barre latérale 1 Archive / Catégorie WooCommerce

en: Woocommerce Archive/Category Sidebar 2
fr_FR: Barre latérale 2 Archive / Catégorie WooCommerce

en: Check the box if you want to use global sidebars on all forum pages. Forums index page, profile page and search page does not need this option checked to display the sidebars selected below.
fr_FR: Cochez la case si vous souhaitez utiliser les barres latérales globales sur toutes les pages du forum. Pour la page d'index des forums, la page de profil et la page de recherche, il n'est pas nécessaire de cocher cette case pour afficher les barres latérales sélectionnées ci-dessous.

en: Search Page
fr_FR: Page de recherche

en: Search Page Sidebar 1
fr_FR: Page de recherche de la barre latérale 1

en: Select sidebar 1 that will display on the search results page.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 1 qui s'affichera sur la page de résultats de recherche.

en: Search Page Sidebar 2
fr_FR: Page de recherche barre latérale 2

en: Select sidebar 2 that will display on the search results page. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 2 qui s'affichera sur la page de résultats de recherche. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Search Sidebar Position
fr_FR: Position de la barre latérale de recherche

en: Select the sidebar 1 position for the search pages. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_FR: Sélectionner la position de la barre latérale 1 pour les pages de recherche. Si la barre latérale 2 est sélectionnée, elle sera affichée sur le côté opposé.

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Boxed Mode Only
fr_FR: Mode encadré uniquement

en: Background options below only work in boxed mode
fr_FR: Les options d'arrière-plan ci-dessous ne fonctionnent qu'en mode encadré

en: Background Image For Outer Areas In Boxed Mode
fr_FR: Image d'arrière-plan pour les zones extérieures en mode encadré

en: Select an image or insert an image url to use for the backgroud.
fr_FR: Sélectionner une image ou insérer l'url d'une image à utiliser pour l'arrière-plan.

en: Check this box to have the background image display at 100% in width and height and scale according to the browser size.
fr_FR: Cochez cette case pour que l'image d'arrière-plan soit affichée à une largeur et une hauteur de 100% et se mette à l'échelle en fonction de la taille du navigateur.

en: Background Color For Outer Areas In Boxed Mode
fr_FR: Couleur d'arrière-plan pour les zones extérieures en mode encadré

en: Select a background color.
fr_FR: Sélectionner une couleur d'arrière-plan.

en: Background Pattern
fr_FR: Motif d'arrière-plan

en: Check the box to display a pattern in the background. If checked, select the pattern from below.
fr_FR: Cochez la case pour afficher un motif en arrière-plan. Si elle est cochée, sélectionnez un motif ci-dessous.

en: Select a Background Pattern
fr_FR: Sélectionner un motif d'arrière-plan

en: Both Modes
fr_FR: Les deux modes

en: Background Options Below Work For Boxed & Wide Mode
fr_FR: Les options d'arrière-plan ci-dessous fonctionnent pour les modes encadré & large

en: Background Image For Main Content Area
fr_FR: Image d'arrière-plan pour la zone de contenu principale

en: Select an image or insert an image url to use for the main content area backgroud.
fr_FR: Sélectionner une image ou insérer l'url d'une image à utiliser pour l'arrière-plan de la zone de contenu principale.

en: Typography
fr_FR: Typographie

en: Custom Nav / Headings Font
fr_FR: Police personnalisée Nav / Titres

en: Custom Font For Menus And Headings
fr_FR: Police personnalisée pour les menus et les titres

en: This will override the google / standard font options. All 4 files are required.
fr_FR: Ceci remplacera les options de police Google / standard. Les 4 fichiers sont nécessaires.

en: Custom Font .woff
fr_FR: Police personnalisée .woff

en: Upload the .woff font file.
fr_FR: Télécharger le fichier de police .woff.

en: Custom Font .ttf
fr_FR: Police personnalisée .ttf

en: Upload the .ttf font file.
fr_FR: Télécharger le fichier de police .ttf.

en: Custom Font .svg
fr_FR: Police personnalisée .svg

en: Upload the .svg font file.
fr_FR: Télécharger le fichier de police .svg.

en: Custom Font .eot
fr_FR: Police personnalisée .eot

en: Upload the .eot font file.
fr_FR: Télécharger le fichier de police .eot.

en: Google Fonts
fr_FR: Polics Google

en: Select Body Font Family
fr_FR: Sélectionner la famille de police pour le corps de la page

en: Select a font family for body text
fr_FR: Sélectionner une famille de police pour le corps du texte

en: Select Menu Font
fr_FR: Sélectionner la police du menu

en: Select a font family for navigation
fr_FR: Sélectionner une famille de police pour la navigation

en: Select Headings Font
fr_FR: Sélectionner la police pour les titres

en: Select a font family for headings
fr_FR: Sélectionner une famille de police pour les titres

en: Select Footer Headings Font
fr_FR: Sélectionner la police des titres de pied de page

en: Select a font family for footer headings
fr_FR: Sélectionner une famille de polices pour les titres de pied de page

en: Google Font Settings
fr_FR: Paramètres de police Google

en: Adjust the settings below to load different character sets and types for fonts. More character sets and types equals to slower page load. Please read <a href='http://theme-fusion.com/?p=275938'>How to configure google web fonts settings</a> for more info.
fr_FR: Réglez les paramètres ci-dessous pour charger différents jeux et types de caractères pour les polices. Plus il y aura de jeux de caractères et de types plus la page sera lente à charger. Merci de bien vouloir lire <a href='http://theme-fusion.com/?p=275938'>Comment configurer les paramètres de polices web google</a> pour plus d'informations.

en: Standard Fonts
fr_FR: Polices standards

en: Select Menu Font Family
fr_FR: Sélectionner la famille de polices pour le menu

en: Select a font family for menu / navigation
fr_FR: Sélectionner une famille de polices pour le menu / la navigation

en: Select Headings Font Family
fr_FR: Sélectionner la famille de polices pour les titres

en: Select Footer Headings Font Family
fr_FR: Sélectionner la famille de polices pour les titres de pied de page

en: Body Font Size
fr_FR: Taille de la police du corps de texte

en: In pixels, default is 13
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 13

en: Main Menu Font Size
fr_FR: Taille de la police pour le menu principal

en: In pixels, default is 14
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 14

en: Main Menu Dropdown Font Size
fr_FR: Taille de la police pour le menu principal déroulant

en: Secondary Menu & Top Contact Info Font Size
fr_FR: Taille de la police pour le menu secondaire & la zone supérieure d'informations de contact

en: In pixels, default is 12
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 12

en: Side Menu Font Size
fr_FR: Taille de la police du menu latéral

en: Breadcrumbs Font Size
fr_FR: Taille de la police de l'aide à la navigation

en: In pixels, default is 10
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 10

en: Sidebar Widget Heading Font Size
fr_FR: Taille de la police des titres des widgets de la barre latérale

en: Sliding Bar Widget Heading Font Size
fr_FR: Taille de la police des titres des widgets de la barre défilante

en: Footer Widget Heading Font Size
fr_FR: Taille de la police des titres des widgets du pied de page

en: Copyright Font Size
fr_FR: Taille de la police de copyright

en: Heading Font Size H1
fr_FR: Taille de la police de titre H1

en: In pixels, default is 34
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 34

en: Heading Font Size H2
fr_FR: Taille de la police de titre H2

en: In pixels, default is 18
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 18

en: Heading Font Size H3
fr_FR: Taille de la police de titre H3

en: Heading Font Size H4
fr_FR: Taille de la police de titre H4

en: Heading Font Size H5
fr_FR: Taille de la police de titre H5

en: Heading Font Size H6
fr_FR: Taille de la police de titre H6

en: In pixels, default is 11
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 11

en: Post Titles Font Size
fr_FR: Taille de la police de titre

en: Controls the font size of all post titles. In pixels, default is 18
fr_FR: Contrôle le rayon de la bordure de l'image. En pixels, par ex: 4px.

en: Post Titles Extras Font Size
fr_FR: Taille de la police du titre de la page

en: Header Tagline Font Size
fr_FR: Taille de la police du slogan de l'en-tête

en: Meta Data Font Size
fr_FR: Taille de la police des métadonnées

en: Page Title Font Size
fr_FR: Taille de la police du titre de la page

en: Page Title Subheader Font Size
fr_FR: Taille de la police du sous-titre de la page

en: Pagination Font Size
fr_FR: Taille de police de la pagination

en: WooCommerce Icon Font Size
fr_FR: Taille de la police de l'icône WooCommerce

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: Font Line Heights
fr_FR: Hauteurs de la ligne de police

en: Body Font Line Height
fr_FR: Hauteur de la ligne de police de corps

en: In pixels, default is 20
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 20

en: Heading Font Line Height H1
fr_FR: Hauteur de la ligne de police du titre H1

en: In pixels, default is 48
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 48

en: Heading Font Line Height H2
fr_FR: Hauteur de la ligne de police du titre H2

en: In pixels, default is 27
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 27

en: Heading Font Line Height H3
fr_FR: Hauteur de la ligne de police du titre H3

en: In pixels, default is 24
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 24

en: Heading Font Line Height H4
fr_FR: Hauteur de la ligne de police du titre H4

en: Heading Font Line Height H5
fr_FR: Hauteur de la ligne de police du titre H5

en: Heading Font Line Height H6
fr_FR: Hauteur de la ligne de police du titre H6

en: In pixels, default is 17
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 17

en: Post Titles Line Height H2
fr_FR: Hauteurs de la ligne de police

en: H2 Heading. In pixels, default is 27
fr_FR: En pixels, la valeur par défaut est de 27

en: Secondary Menu Line Height
fr_FR: Hauteur de la ligne du menu secondaire

en: In pixels, default is 44
fr_FR: En pixels, et par défaut: 44

en: Controls the letter spacing of h1 headings. In pixels, ex: 2
fr_FR: Contrôle le rayon de la bordure de l'image. En pixels, par ex: 4px.

en: Controls the letter spacing of h2 headings. In pixels, ex: 2
fr_FR: Contrôle le rayon de la bordure de l'image. En pixels, par ex: 4px.

en: Controls the letter spacing of h3 headings. In pixels, ex: 2
fr_FR: Contrôle le rayon de la bordure de l'image. En pixels, par ex: 4px.

en: Controls the letter spacing of h4 headings. In pixels, ex: 2
fr_FR: Contrôle le rayon de la bordure de l'image. En pixels, par ex: 4px.

en: Controls the letter spacing of h5 headings. In pixels, ex: 2
fr_FR: Contrôle le rayon de la bordure de l'image. En pixels, par ex: 4px.

en: Controls the letter spacing of h6 headings. In pixels, ex: 2
fr_FR: Contrôle le rayon de la bordure de l'image. En pixels, par ex: 4px.

en: Styling
fr_FR: Configuration

en: Select Theme Skin
fr_FR: Sélectionner l'apparence du thème

en: Select a skin, all color options will automatically change to the defined skin.
fr_FR: Sélectionner une apparence, toutes les options de couleurs seront automatiquement modifiées selon l'apparence définie.

en: Predefined Color Scheme
fr_FR: Modèle de couleur prédéfini

en: Select a scheme, all color options will automatically change to the defined scheme.
fr_FR: Sélectionner un modèle, toutes les options de couleur seront automatiquement modifiées selon le modèle défini.

en: Background Colors
fr_FR: Couleurs de fond

en: Primary Color
fr_FR: Couleur primaire

en: Controls several items, ex: link hovers, highlights, and more.
fr_FR: Contrôle plusieurs éléments, par ex: survols de liens, surlignement et plus.

en: Sliding Bar Background Color and Opacity
fr_FR: Couleur de fond et opacité de la barre défilante

en: Controls the background color and opacity of the top sliding bar. Opacity ranges between 0 (transparent) and 1 (opaque). ex: .4
fr_FR: Contrôle la couleur de fond et l'opacité de la barre défilante supérieure. L'opacité varie entre 0 (transparent) et 1 (opaque). Par ex: ,4

en: Header Background Color and Opacity
fr_FR: Couleur de fond et opacité de l'en-tête

en: Controls the background color and opacity for the header. Opacity only works with header top position and ranges between 0 (transparent) and 1 (opaque). ex: .4
fr_FR: Contrôle la couleur de fond et l'opacité de l'en-tête. L'opacité ne fonctionne qu'avec un positionnement d'en-tête haut et varie entre 0 (transparent) et 1 (opaque). Par ex: ,4

en: Controls the background color for the sticky header. Opacity ranges between 0 (transparent) and 1 (opaque). ex: .4
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de l'en-tête collant. L'opacité varie entre 0 (transparent) et 1 (opaque). Par ex: ,4

en: Header Border Color
fr_FR: Couleur des bordures de l'en-tête

en: Header Top Background Color
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan de l'en-tête haut

en: Controls the background color of the top header section used in Headers 2-5.
fr_FR: Contrôle la couleur d'arrière-plan de la partie supérieure de l'en-tête utilisée pour les en-têtes 2-5.

en: Page Title Bar Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de la barre de titre de la page

en: Select a color for the page title bar background.
fr_FR: Sélectionner une couleur d'arrière-plan pour la barre de titre de la page.

en: Page Title Bar Borders Color
fr_FR: Couleur des bordures de la barre de titre de la page

en: Select a color for the page title bar borders.
fr_FR: Sélectionner une couleur pour les bordures de la barre titre de page.

en: Content Background Color
fr_FR: Couleur de fond du contenu

en: Controls the background color of the main content area.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de la zone principale de contenu.

en: Sidebar Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la barre latérale

en: Controls the background color of the sidebar.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de la barre latérale.

en: Footer Background Color
fr_FR: Couleur de fond du pied de page

en: Controls the background color of the footer.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond du pied de page.

en: Footer Border Color
fr_FR: Couleur des bordures du pied de page

en: Controls the border colors for the footer.
fr_FR: Contrôle les couleurs de bordures du pied de page.

en: Copyright Background Color
fr_FR: Couleur de fond du copyright

en: Controls the background color of the footer copyright.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond du copyright du pied de page.

en: Copyright Border Color
fr_FR: Couleur de bordure du copyright

en: Controls the border colors for the footer copyright.
fr_FR: Contrôle les couleurs de bordure pour le copyright du pied de page.

en: Element Colors
fr_FR: Couleurs de l'élément

en: Rollover Image Gradient Top Color and Opacity
fr_FR: Couleur supérieure et opacité du dégradé de l'image rollover

en: Controls the top color of the image rollover gradients. Opacity ranges between 0 (transparent) and 1 (opaque). ex: .4
fr_FR: Contrôle la couleur supérieure des dégradés d'images rollover. L'opacité varie entre 0 (transparent) et 1 (opaque). Par ex: ,4

en: Rollover Image Gradient Bottom Color
fr_FR: Couleur inférieure du dégradé de l'image rollover

en: Controls the bottom color of the image rollover gradients.
fr_FR: Contrôle la couleur inférieure des dégradésde rollover des images.

en: Rollover Image Element Color
fr_FR: Couleur de l'élément de l'image rollover

en: This option controls the color of image rollover text and the icon circle backgrounds.
fr_FR: Cette option contrôle la couleur du texte du rollover de l'image et les fonds des cercles d'icône.

en: Sliding Bar Item Divider Color
fr_FR: Couleur du diviseur de l'élément de la barre défilante

en: Controls the divider color in the sliding bar.
fr_FR: Contrôle la couleur du diviseur dans la barre défilante.

en: Footer Widget Divider Color
fr_FR: Couleur du diviseur du widget du pied de page

en: Controls the divider color in the footer.
fr_FR: Contrôle la couleur du diviseur dans le pied de page

en: Form Background Color
fr_FR: Couleur de fond des formulaires

en: Controls the background color of form fields.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond des champs de formulaire.

en: Form Text Color
fr_FR: Couleur du texte du formulaire

en: Controls the text color for forms.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte pour les formulaires

en: Form Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure du formulaire

en: Controls the border color of form fields.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure des champs de forme.

en: Grid Box Color
fr_FR: Couleur de l'encadré de grille

en: Controls blog grid, timeline, portfolio boxed items and Woocommerce post box background color.
fr_FR: Contrôle la grille du blog, l'historique, les éléments encadrés du portfolio et la couleur de fond de l'encadré d'articles Woocommerce.

en: Grid Element Color
fr_FR: Couleur de l'élément de la grille

en: Controls blog grid, timeline, portfolio boxed items, Woocommerce post box border, divider lines, date box and border, timeline dots, timeline icon, timeline arrow.
fr_FR: Contrôle la grille du blog, l'historique, les éléments encadrés du portfolio, la bordure de l'encadré d'articles Woocommerce, les lignes du diviseur, l'encadré date et la bordure, les points de l'historique, les icônes de l'historique,

en: Woo Quantity Box Background Color
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré quantité de Woo

en: Controls the background color of the woocommerce quantity box.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de l'encadré quantité woocommerce.

en: Woo Quantity Box Hover Background Color
fr_FR: Couleur de fond au survol de l'encadré de quantité Woo

en: Controls the hover color of the woocommerce quantity box.
fr_FR: Contrôle la couleur au survol de l'encadré de quantité woocommerce.

en: bbPress Forum Header Background Color
fr_FR: Couleur de fond de l'en-tête du forum bbPress

en: Controls the background color for forum header rows.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond pour les rangs de l'en-tête du forum.

en: bbPress Forum Border Color
fr_FR: Couleur de bordure du forum bbPress

en: Controls the border color for all forum surrounding borders.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure pour toutes les bordures du forum.

en: Layout Options
fr_FR: Options de mise en page

en: Page Content Top Padding
fr_FR: Padding supérieur du contenu de page

en: Page Content Bottom Padding
fr_FR: Padding inférieur du contenu de la page

en: 100% Width Left/Right Padding
fr_FR: Padding gauche/droite pour une largeur à 100%

en: Sidebar Padding
fr_FR: Padding de barres latérales

en: Disable Sliding Bar Text Shadow
fr_FR: Désactiver l'ombre de texte dans la barre défilante

en: Check to disable the text shadow in the Sliding Bar.
fr_FR: Cochez pour désactiver l'ombre de texte dans la barre défilante.

en: Disable Rollover Text Shadow
fr_FR: Désactiver l'ombre de texte sur les rollover

en: Check to disable the text shadow on rollovers.
fr_FR: Cochez pour désactiver l'ombre de texte sur les rollover.

en: Disable Footer Text Shadow
fr_FR: Désactiver l'ombre de texte dans le pied de page

en: Check to disable the text shadow in the footer.
fr_FR: Cochez pour désactiver l'ombre de texte dans le pied de page.

en: Font Colors
fr_FR: Couleurs de police

en: Header Tagline Font Color
fr_FR: Couleur de police de slogan d'en-tête

en: Controls the text color of the header tagline font.
fr_FR: Contrôle la couleur de texte de police de slogan d'en-tête.

en: Page Title Font Color
fr_FR: Couleur de police de titre de page

en: Controls the text color of the page title font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de police de titre de page.

en: Heading 1 (H1) Font Color
fr_FR: Couleur de police de titre 1 (H1)

en: Controls the text color of H1 headings.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte des titres H1.

en: Heading 2 (H2) Font Color
fr_FR: Couleur de police de titre 2 (H2)

en: Controls the text color of H2 headings.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte des titres H2.

en: Heading 3 (H3) Font Color
fr_FR: Couleur de police de titre 3 (H3)

en: Controls the text color of H3 headings.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte des titres H3.

en: Heading 4 (H4) Font Color
fr_FR: Couleur de police de titre 4 (H4)

en: Controls the text color of H4 headings.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte des titres H4.

en: Heading 5 (H5) Font Color
fr_FR: Couleur de police de titre 5 (H5)

en: Controls the text color of H5 headings.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte des titres H5.

en: Heading 6 (H6) Font Color
fr_FR: Couleur de police de titre 6 (H6)

en: Controls the text color of H6 headings.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte des titres H6.

en: Body Text Color
fr_FR: Couleur du corps de texte

en: Controls the text color of body font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de police de corps.

en: Link Color
fr_FR: Couleur du lien

en: Controls the color of all text links as well as the '>' in certain areas.
fr_FR: Contrôle la couleur de tous les liens texte, ainsi que de '>' dans certaines zones.

en: Breadcrumbs Text Color
fr_FR: Couleur du texte d'aide à la navigation

en: Controls the text color of the breadcrumb font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de police d'aide à la navigation.

en: Sliding Bar Headings Color
fr_FR: Couleur des titres de la barre défilante

en: Controls the text color of the sliding bar heading font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de la police de titres de la barre défilante.

en: Sliding Bar Font Color
fr_FR: Couleur de la police de la barre défilante

en: Controls the font color of the sliding bar font.
fr_FR: Contrôle la couleur de la police de la barre défilante.

en: Sliding Bar Link Color
fr_FR: Couleur du lien de la barre défilante

en: Controls the text color of the sliding bar link font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de la police du lien de la barre défilante.

en: Sidebar Widget Headings Color
fr_FR: Couleur des titres des widgets de la barre latérale

en: Controls the text color of the sidebar widget headings.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte des titres des widgets de la barre latérale.

en: Footer Headings Color
fr_FR: Couleur des titres du pied de page

en: Controls the text color of the footer heading font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de la police de titre du pied de page.

en: Footer Font Color
fr_FR: Couleur de la police du pied de page

en: Controls the text color of the footer font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de la police du pied de page.

en: Footer Link Color
fr_FR: Couleur du lien du pied de page

en: Controls the text color of the footer link font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de la police du lien du pied de page.

en: Main Menu Colors
fr_FR: Couleurs du menu principal

en: Main Menu Background Color For Header 4 & 5
fr_FR: Couleur de fond du menu principal pour les en-têtes 4 & 5.

en: Controls the background color of the menu when using header 4 or 5.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond du menu lorsque vous utilisez les en-têtes 4 ou 5.

en: Main Menu Font Color - First Level
fr_FR: Couleur de la police du menu principal - Premier niveau

en: Controls the text color of first level menu items.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte des éléments de premier niveau du menu.

en: Main Menu Font Hover Color - First Level
fr_FR: Couleur de la police du menu principal au survol - Premier niveau

en: Controls the main menu hover, hover border, dropdown border color & active menu item.
fr_FR: Contrôle la couleur du menu principal au survol, de la bordure au survol et de la bordure de déroulement au survol.

en: Main Menu Background Color - Sublevels
fr_FR: Couleur de fond du menu principal - Sous-entrées

en: Controls the color of the menu sublevel background.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond des sous-entrées du menu.

en: Main Menu Background Hover Color - Sublevels
fr_FR: Couleur de fond au survol du menu principal - Sous-entrées

en: Controls the hover color of the menu sublevel background.
fr_FR: Contrôle la couleur au survol de l'arrière-plan d'une sous-entrée du menu.

en: Main Menu Font Color - Sublevels
fr_FR: Couleur de la police du menu principal - Sous-entrées

en: Controls the color of the menu font sublevels.
fr_FR: Contrôle la couleur de la police des sous-entrées du menu.

en: Main Menu Separator - Sublevels
fr_FR: Séparateur du menu principal - Sous-entrées

en: Controls the color of the menu separator sublevels.
fr_FR: Contrôle la couleur des sous-entrées du séparateur de menu.

en: Woo Cart Menu Background Color
fr_FR: Couleur de Fond du Menu du panier Woocommerce

en: Controls the bottom section background color of the woocommerce cart dropdown.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de la section inférieure du déroulement du panier woocommerce.

en: Secondary Menu Colors
fr_FR: Couleurs du Menu Secondaire

en: Secondary Menu Font Color - First Level & Contact Info
fr_FR: Couleur de la police du menu secondaire - Premier niveau & Informations de contact

en: Controls the color of the secondary menu first level and contact info font.
fr_FR: Contrôle la couleur du premier niveau du menu secondaire et de la police d'informations de contact.

en: Secondary Menu Divider Color - First Level
fr_FR: Couleur du diviseur du menu secondaire - premier niveau

en: Controls the divider color of the first level secondary menu.
fr_FR: Contrôle la couleur du diviseur du premier niveau du menu secondaire.

en: Secondary Menu Background Color - Sublevels
fr_FR: Couleur de fond du menu secondaire - sous-entrées

en: Controls the background color of the secondary menu sublevels.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond des sous-entrées du menu secondaire.

en: Secondary Menu Font Color - Sublevels
fr_FR: Couleur de police du menu secondaire - sous-entrées

en: Controls the text color of the secondary menu font sublevels.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de la police des sous-entrées du menu secondaire.

en: Secondary Menu Hover Background Color - Sublevels
fr_FR: Couleur d'arrière-plan au survol du menu secondaire - sous-entrées

en: Controls the hover color of the secondary menu background sublevels.
fr_FR: Contrôle la couleur au survol de l'arrière-plan des sous-entrées du menu secondaire.

en: Secondary Menu Hover Font Color - Sublevels
fr_FR: Couleur de la police au survol du menu secondaire - Sous-entrées"

en: Controls the hover text color of the secondary menu font sublevels.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte au survol de la police des sous-entrées du menu secondaire.

en: Secondary Menu Border  - Sublevels
fr_FR: Bordure du menu secondaire - Sous-entrées

en: Controls the border color of the secondary menu sublevels.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure des sous-entrées du menu secondaire.

en: Mobile Menu Colors
fr_FR: Couleurs du menu mobile

en: Mobile Menu Background Color
fr_FR: Couleur de fond du menu mobile

en: Controls the background color of the mobile menu box and dropdown.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de l'encadré et du déroulement du menu mobile.

en: Mobile Menu Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure du menu mobile

en: Mobile Menu Hover Color
fr_FR: Couleur au survol du menu mobile

en: Shortcodes
fr_FR: Shortcode du blog

en: Blog Shortcode
fr_FR: Shortcode du blog

en: Blog Date Box Color
fr_FR: Couleur de l'encadré de date du blog

en: Controls the color of the date box in blog alternate and recent posts layouts.
fr_FR: Contrôle la couleur de l'encadré de date dans les mises en page d'articles de blog alternatifs et récents.

en: Button Shortcode
fr_FR: Shortcode du bouton

en: Button Size
fr_FR: Taille du bouton

en: Select the default button size.
fr_FR: Sélectionner la taille par défaut des boutons.

en: Button Shape
fr_FR: Forme du bouton

en: Select the default shape for buttons.
fr_FR: Sélectionner la forme par défaut des boutons.

en: Button Type
fr_FR: Type de bouton

en: Select the default button type.
fr_FR: Sélectionner le type de bouton par défaut.

en: Button Gradient Top Color
fr_FR: Dégradé du bouton - Couleur du haut

en: Set the top color of the button background.
fr_FR: Définir la couleur supérieure de l'arrière-plan du bouton

en: Button Gradient Bottom Color
fr_FR: Dégradé du bouton - Couleur du bas

en: Set the bottom color of the button background or leave empty for solid color.
fr_FR: Définir la couleur inférieure de fond du bouton - Laisser vide pour une couleur solide.

en: Button Gradient Top Hover Color
fr_FR: Couleur au survol du dégradé supérieur

en: Set the top hover color of the button background.
fr_FR: Définir la couleur supérieure au survol de l'arrière-plan du bouton.

en: Button Gradient Bottom Hover Color
fr_FR: Couleur de fond au survol du dégradé du bouton

en: Set the bottom hover color of the button background or leave empty for solid color.
fr_FR: Définir la couleur de fond au survol du bouton ou laisser vide pour une couleur solide.

en: Button Accent Color
fr_FR: Couleur de l'accent du bouton

en: This option controls the color of the button border, divider, text and icon.
fr_FR: Cette option contrôle la couleur de la bordure, du diviseur, du texte et de l'icône du bouton.

en: Button Accent Hover Color
fr_FR: Couleur au survol de l'accent du bouton

en: This option controls the hover color of the button border, divider, text and icon.
fr_FR: Cette option contrôle la couleur de survol de la bordure, du diviseur, du texte et de l'icône du bouton.

en: Button Bevel Color (3D Mode only)
fr_FR: Couleur biseau du bouton (uniquement en mode 3D)

en: Controls the default bevel color of the buttons.
fr_FR: Contrôle la couleur biseau par défaut des boutons.

en: Button Border Width
fr_FR: Largeur de la bordure du bouton

en: Select the border width for buttons. Enter value in px. ex: 1px
fr_FR: Sélectionner la largeur de bordure pour les boutons. Entrez une valeur en px. Par ex: 1px.

en: Carousel Shortcode
fr_FR: Shortcode du carrousel

en: Carousel Default Nav Box Color
fr_FR: Couleur de l'encadré de navigation par défaut du carrousel

en: Controls the color of the default navigation box for carousel sliders.
fr_FR: Contrôle la couleur de l'encadré de navigation par défaut pour les sliders de carrousel.

en: Carousel Hover Nav Box Color
fr_FR: Couleur de l'encadré de navigation flottant du carrousel

en: Controls the color of the hover navigation box for carousel sliders.
fr_FR: Contrôle la couleur de l'encadré de navigation flottant pour des sliders de carrousel.

en: Carousel Speed
fr_FR: Shortcode du carrousel

en: Controls the speed of all carousel elements.  ex: 1000 = 1 second.
fr_FR: Contrôle la vitesse des diaporamas pour le shortcode du [slider] et pour les sliders dans les articles. Par ex: 1000 = 1 seconde.

en: Checklist Shortcode
fr_FR: Shortcode de la check-list

en: Checklist Circle
fr_FR: Cercle de check-liste

en: Check the box if you want to use circles on checklists.
fr_FR: Cochez la case si vous souhaitez utiliser des cercles pour les check-lists.

en: Checklist Circle Color
fr_FR: Couleur du cercle de check-list

en: Controls the color of the checklist circle.
fr_FR: Contrôle la couleur du cercle de check-list.

en: Checklist Icon Color
fr_FR: Couleur de l'icône de check-list

en: Controls the color of the checklist icon.
fr_FR: Contrôle la couleur de l'icône de check-list.

en: Content Box Shortcode
fr_FR: Shortcode de l'encadré de contenu

en: Content Box Background Color
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de contenu

en: Controls the color of the background for content boxes. Only use for 'icon-boxed' style. Leave transparent for other styles.
fr_FR: Contrôle la couleur de l'arrière-plan des encadrés de contenu. Seulement utilisé pour le style 'icône encadrée'. Veuillez laisser transparent pour les autres styles.

en: Content Box Title Font Color
fr_FR: Couleur de la police du titre de l'encadré du compteur

en: Controls the color of the title font.
fr_FR: Contrôle la couleur de texte de la police de titre

en: Content Box Body Font Color
fr_FR: Couleur de la police du corps de texte de l'encadré compteur

en: Controls the color of the body font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de police de corps.

en: Content Box Icon Background
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de contenu

en: Controls the background behind the icon.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond des témoignages.

en: Content Box Icon Background Radius
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de contenu

en: Choose the border radius of the icon background. In pixels (px), ex: 1px, or "round".
fr_FR: Contrôle le rayon de la bordure de l'image. En pixels, par ex: 4px.

en: Content Box Icon Color
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de contenu

en: Controls the color of the content box icon.
fr_FR: Contrôle la couleur de l'icône de check-list.

en: Content Box Icon Background Color
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de contenu

en: Controls the background color of the content box icon.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de l'encadré du slogan.

en: Content Box Icon Background Inner Border Color
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de contenu

en: Controls the inner border color of the content box icon border.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure de l'encadré du slogan.

en: Content Box Icon Background Inner Border Size
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de contenu

en: Controls the inner border size of the content box icon border.
fr_FR: Contrôle la taille de bordure du séparateur de section.

en: Content Box Icon Background Outer Border Color
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de contenu

en: Controls the outer boreder color of the content box icon border.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure de l'encadré du slogan.

en: Content Box Icon Background Outer Border Size
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de contenu

en: Controls the outer border size of the content box icon border.
fr_FR: Contrôle la taille de bordure du séparateur de section.

en: Controls the hover effect of the icon.
fr_FR: Contrôle la couleur des icônes.

en: Content Box Link Type
fr_FR: Shortcode de l'encadré de contenu

en: Select the type of link that should show in the content box.
fr_FR: Sélectionner le type de google map à afficher sur la page de contact.

en: Content Box Link Area
fr_FR: Shortcode de l'encadré de contenu

en: Select which area the link will be assigned to.
fr_FR: Sélectionner la manière dont la diapositive sera mise en lien.

en: Content Box Link Target
fr_FR: Shortcode de l'encadré de contenu

en: Counter Boxes Shortcode
fr_FR: Shortcode des encadrés de compteur

en: Counter Box Title Font Color
fr_FR: Couleur de la police du titre de l'encadré du compteur

en: Controls the color of the counter "value" and icon.
fr_FR: Contrôle la couleur de la "valeur" de compteur et de l'icône.

en: Controls the size of the counter "value" and icon. Enter the font size without 'px'. Default is 50.
fr_FR: Contrôle la taille de la "valeur" de compteur et de l'icône. Entrez la taille de la police sans 'px'. La taille par défaut est 50.

en: Controls the size of the icon. Enter the font size without 'px'. Default is 50.
fr_FR: Contrôle la taille de l'icône. Entrez la taille de la police sans 'px'. La taille par défaut est 50.

en: Counter Box Body Font Color
fr_FR: Couleur de la police du corps de texte de l'encadré compteur

en: Controls the color of the counter body text.
fr_FR: Contrôle la couleur du corps de texte de compteur.

en: Controls the size of the counter body text. Enter the font size without 'px'. Default is 13.
fr_FR: Contrôle la taille du corps de texte de compteur. Entrez la taille de la police sans 'px'. La taille par défaut est 13.

en: Counter Box Border Color
fr_FR: Couleur de bordure de l'encadré compteur

en: Controls the color of the border.
fr_FR: Couleur de la bordure.

en: Counter Circle Shortcode
fr_FR: Shortcode du cercle de compteur

en: Counter Circle Filled Color
fr_FR: Couleur remplie du cercle de compteur

en: Counter Circle Unfilled Color
fr_FR: Couleur vide du cercle de compteur

en: Dropcap Shortcode
fr_FR: Shortcode de la lettrine

en: Dropcap Color
fr_FR: Couleur de la lettrine

en: Flip Boxes Shortcode
fr_FR: Shortcode des Flip Boxes

en: Flip Box Background Color Frontside
fr_FR: Couleur du texte d'avant-plan de l'arrière-plan de la flip box

en: Controls the color of frontside background color.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte d'avant-plan de l'arrière-plan.

en: Flip Box Heading Color Frontside
fr_FR: Couleur du texte d'avant-plan du titre de la flip box

en: Controls the color of frontside heading color.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte d'avant-plan du titre.

en: Flip Box Text Color Frontside
fr_FR: Couleur du texte d'avant-plan de la flip box

en: Controls the color of frontside text color.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte d'avant-plan.

en: Flip Box Background Color Backside
fr_FR: Couleur du texte d'arrière-plan de la flip box

en: Controls the color of backside background color.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte d'arrière-plan.

en: Flip Box Heading Color Backside
fr_FR: Couleur du texte d'arrière-plan du titre de la flip box

en: Controls the color of backside heading color.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte d'arrière-plan du titre.

en: Flip Box Text Color Backside
fr_FR: Couleur du texte d'arrière-plan de la flip box

en: Controls the color of backside text color.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte d'arrière-plan.

en: Flip Box Border Size
fr_FR: Taille de bordure de la flip box

en: Controls the border size of flip boxes.
fr_FR: Contrôle la taille de la bordure des flip boxes.

en: Flip Box Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure d'une flip box

en: Controls the border color of flip boxes.
fr_FR: Contrôle la couleur de bordure des flip boxes.

en: Flip Box Border Radius
fr_FR: Rayon de la bordure d'une flip box

en: Controls the border radius (roundness) of flip boxes.
fr_FR: Contrôle le rayon de bordure (rondeur) des flix boxes.

en: Full Width Shortcode
fr_FR: Shortcode de la largeur originale

en: Full Width Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la largeur originale

en: Controls the background color of the full width section.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de la section en largeur originale.

en: Full Width Border Size
fr_FR: Taille de la bordure en largeur originale

en: Controls the border size of the full width section.
fr_FR: Contrôle la taille de la bordure de la section en largeur originale.

en: Full Width Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure en largeur originale

en: Controls the border color of the full width section.
fr_FR: Contrôle la couleur de bordure de la section en largeur originale.

en: Icon Shortcode
fr_FR: Shortcode de l'icône

en: Icon Circle Background Color
fr_FR: Couleur de fond du cercle de l'icône

en: Controls the color of the circle when used with icons.
fr_FR: Contrôle la couleur du cercle lorsque vous l'utilisez avec des icônes.

en: Icon Circle Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure du cercle de l'icône

en: Controls the color of the circle border when used with icons.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure du cercle lorsque vous l'utilisez avec des icônes.

en: Icon Color
fr_FR: Couleur de l'iicône

en: Controls the color of the icons.
fr_FR: Contrôle la couleur des icônes.

en: Image Frame Shortcode
fr_FR: Shortcode du cadre de l'image

en: Image Frame Border Color
fr_FR: Couleur de bordure du cadre de l'image

en: Controls the border color of the image frame.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure du cadre de l'image.

en: Image Frame Border Size
fr_FR: Taaille de la bordure de l'image

en: Image Frame Border Radius
fr_FR: Rayon de bordure du cadre de l'image

en: Controls the border radius of the image. In pixels, ex: 4px.
fr_FR: Contrôle le rayon de la bordure de l'image. En pixels, par ex: 4px.

en: Image Frame Style Color
fr_FR: Couleur de style du cadre de l'image

en: Controls the style color of the image frame. Only works for glow and dropshadow style.
fr_FR: Contrôle la couleur de style du cadre de l'image. Ne fonctionne que pour les styles brillant et ombre de déroulement.

en: Modal Shortcode
fr_FR: Shortcode modal

en: Modal Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la fenêtre modale

en: Controls the background color of the modal popup box
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de la fenêtre modale en popup

en: Modal Border Color
fr_FR: Couleur de Bordure de la fenêtre Modale

en: Controls the border color of the modal popup box
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure de la fenêtre modale en popup

en: Person Shortcode
fr_FR: Shortcode individu

en: Person Border Color
fr_FR: Couleur de bordure pour l'individu

en: Controls the border color of the of the image.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure de l'image.

en: Person Border Size
fr_FR: Taille de bordure pour l'individu

en: Person Border Radius
fr_FR: Rayon de bordure pour l'individu

en: Person Style Color
fr_FR: Couleur de style pour l'individu

en: For all style types except border. Controls the style color.
fr_FR: Pour tous les types de styles, excepté la bordure. Contrôle la couleur du style.

en: Popover Shortcode
fr_FR: Shortcode du Popover

en: Popover Heading Background Color
fr_FR: Couleur de fond du titre du Popover

en: Controls the background color of popover heading area.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de la zone de titre du popover.

en: Popover Content Background Color
fr_FR: Couleur de fond du Popover

en: Controls the background color of popover content area.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de la zone de contenu du popover.

en: Popover Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure du Popover

en: Controls the border color of popover box.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure de l'encadré popover.

en: Popover Text Color
fr_FR: Couleur du texte du Popover

en: Controls the text color inside the popover box.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte à l'intérieur de l'encadré popover.

en: Popover Position
fr_FR: Position du Popover

en: Controls the position of the popover in reference to the triggering text.
fr_FR: Contrôle l'emplacement du popover par rapport au texte déclencheur.

en: Pricing Table Shortcode
fr_FR: Shortcode du tableau de tarification

en: Pricing Box Style 1 Heading Color
fr_FR: Couleur de titre de l'encadré de tarification de style 1

en: Pricing Box Style 2 Heading Color
fr_FR: Couleur de titre de l'encadré de tarification de style 2

en: Pricing Box Color
fr_FR: Couleur de l'encadré de tarification

en: Controls the color portions of pricing boxes.
fr_FR: Contrôle les sections de couleurs des encadrés de tarification.

en: Controls the color of main background and title background.
fr_FR: Contrôle la couleur de l'arrière-plan principale et de l'arrière-plan du titre.

en: Pricing Box Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure de l'encadré de tarification

en: Controls the color of the outer border, pricing row and footer row backgrounds.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure extérieure, du rang de tarification et du rang pied-de-page.

en: Pricing Box Divider Color
fr_FR: Couleur des diviseurs des encadrés de tarification

en: Controls the color of the dividers in-between pricing rows.
fr_FR: Contrôle la couleur des diviseurs entre les rangs de tarification.

en: Progress Bar Shortcode
fr_FR: Shortcode de la barre de progression

en: Progress Bar Filled Color
fr_FR: Couleur des zones remplies des barres de progression

en: Controls the color of the filled area in progress bars.
fr_FR: Contrôle la couleur des zones remplies des barres de progression.

en: Progress Bar Filled Border Color
fr_FR: Couleur des zones remplies des barres de progression

en: Controls the border color of the filled area in progress bars.
fr_FR: Contrôle la couleur des zones remplies des barres de progression.

en: Progress Bar Filled Border Size
fr_FR: Couleur des zones remplies des barres de progression

en: In pixels (px), ex: 1px.
fr_FR: En pixels, par ex : 100px.

en: Progress Bar Unfilled Color
fr_FR: Couleur des zones vides des barres de progression

en: Controls the color of the unfilled area in progress bars.
fr_FR: Contrôle la couleur des zones vides des barres de progression.

en: Progress Bar Text Color
fr_FR: Couleur du texte des barres de progression

en: Controls the color of the text in progress bars.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte dans les barres de progression.

en: Section Separator Shortcode
fr_FR: Shortcode du séparateur de sections

en: Section Separator Border Size
fr_FR: Taille de la bordure du séparateur de sections"

en: Controls the border size of the section separator.
fr_FR: Contrôle la taille de bordure du séparateur de section.

en: Section Separator Background Color of Divider Candy
fr_FR: Couleur de fond du séparateur de section du Diviseur Candy

en: Controls the background color of the divider candy.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond du diviseur candy.

en: Section Separator Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure du séparateur de sections

en: Controls the border color of the separator.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure du séparateur.

en: Separator Shortcode
fr_FR: Shortcode du séparateur

en: Separators Color
fr_FR: Couleur des séparateurs

en: Controls the color of all separators, divider lines and borders for meta, previous & next, filters, category page, boxes around number pagination, sidebar widgets, accordion divider lines, counter boxes and more.
fr_FR: Contrôle la couleur de tous les séparateurs, des lignes de division et des bordures pour les métadonnées, de précédent & suivant, des filtres, de la page catégorie, des encadrés autour du nombre de pagination, des widgets de barres latérales, des lignes de division de l'accordéon, des encadrés de compteur, etc.

en: Sharing Box Shortcode
fr_FR: Shortcode de l'encadré de partage

en: Sharing Box Background Color
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré de partage

en: Controls the background color of the sharing box.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de l'encadré de partage.

en: Sharing Box Tagline Text Color
fr_FR: Couleur du texte du slogan de l'encadré de partage

en: Controls the text color of the tagline text.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte du slogan.

en: Social Links Shortcode
fr_FR: Shortcode des liens sociaux

en: Social Links Custom Icons Color
fr_FR: Couleur personnalisée des icônes de liens sociaux

en: Social Links Icons Boxed
fr_FR: Icônes encadrées de liens sociaux

en: Social Links Icons Custom Box Color
fr_FR: Couleur personnalisée de l'encadré d'icônes de liens sociaux

en: Social Links Icons Boxed Radius
fr_FR: Rayon encadré des icônes de liens sociaux

en: Social Links Icons Tooltip Position
fr_FR: Emplacement de la bulle d'informations des icônes de liens sociaux

en: Tabs Shortcode
fr_FR: Shortcode des onglets

en: Tabs Background Color + Hover Color
fr_FR: Couleur de fond des onglets + couleur de survol

en: Controls the color of the active tab, content background color and tab hover.
fr_FR: Contrôle la couleur de l'onglet actif, la couleur d'arrière-plan du contenu et le survol de l'onglet.

en: Tabs Inactive Color
fr_FR: Couleur des onglets inactifs

en: Controls the color of the inactive tabs.
fr_FR: Contrôle la couleur des onglets inactifs.

en: Tabs Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure des onglets

en: Controls the color of the outer tab border.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure extérieure de l'onglet.

en: Tagline Shortcode
fr_FR: Shortcode du slogan

en: Tagline Box Background Color
fr_FR: Couleur de fond de l'encadré du slogan.

en: Controls the background color of the tagline box.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond de l'encadré du slogan.

en: Tagline Box Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure de l'encadré du slogan

en: Controls the border color of the tagline box.
fr_FR: Contrôle la couleur de la bordure de l'encadré du slogan.

en: Tagline Margin Bottom
fr_FR: Slogan pour le contenu 3

en: Testimonials Shortcode
fr_FR: Shortcode des témoignages

en: Testimonial Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des témoignages

en: Controls the background color of the testimonial.
fr_FR: Contrôle la couleur de fond des témoignages.

en: Testimonial Text Color
fr_FR: Couleur du texte des témoignages

en: Controls the text color of the testimonial font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de la police des témoignages.

en: Testimonials Speed
fr_FR: Vitesse des témoignages

en: Select the slideshow speed, 1000 = 1 second.
fr_FR: Sélectionner la vitesse du diaporama, 1000 = 1 seconde.

en: Title Shortcode
fr_FR: Shortcode du titre

en: Title Separator Color
fr_FR: Couleur des séparateurs de titres

en: Controls the color of the title separators
fr_FR: Contrôle la couleur des séparateurs de titres

en: Toggles Shortcode
fr_FR: Modifie le shortcode

en: Toggles Inactive Box Color
fr_FR: Modifie la couleur des encadrés inactifs

en: Controls the color of the inactive boxes behind the '+' icons.
fr_FR: Contrôle la couleur des encadrés inactifs derrière les icônes '+'.

en: General Blog Options
fr_FR: Options générales du blog

en: Blog Page Title
fr_FR: Titre de la page du blog

en: This text will display in the page title bar of the assigned blog page.
fr_FR: Ce texte sera affiché dans la barre de titre de page de la page de blog allouée.

en: Blog Page Subtitle
fr_FR: Sous-titre de la page de blog

en: This text will display as subheading in the page title bar of the assigned blog page.
fr_FR: Ce texte sera affiché en tant que sous-titre dans la barre de titre de page de
     la page de blog allouée.

en: Check the box to show the page title bar for the assigned blog page.
fr_FR: Cochez la case pour afficher la barre de titre de page pour la page de blog allouée

en: Blog Layout
fr_FR: Mise en page du blog

en: Select the layout for the assigned blog page in settings > reading.
fr_FR: Sélectionner la mise en page de la page du blog allouée dans paramètres > lecture.

en: Blog Archive/Category Layout
fr_FR: Mise en page des Archives/Catégories du blog

en: Select the layout for the blog archive/category pages.
fr_FR: Sélectionner la mise en page des pages archive/catégorie du blog.

en: Pagination Type
fr_FR: Type de pagination

en: Select the pagination type for the assigned blog page in settings > reading.
fr_FR: Sélectionner le type de pagination pour la page d'article allouée dans paramètres > lecture.

en: Grid Layout # of Columns
fr_FR: Disposition du # de colonnes de la grille

en: Grid Layout Column Spacing
fr_FR: Espacement des colonnes de la mise en page de la grille

en: Insert the amount of spacing between grid items without 'px'. ex: 40
fr_FR: Indiquez l'espacement entre les éléments de la grille sans 'px'. Par ex: 40.

en: Excerpt or Full Blog Content
fr_FR: Extrait ou contenu entier du blog

en: Choose to display an excerpt or full content on blog pages.
fr_FR: Choisir d'afficher un extrait ou le contenu entier sur les pages du blog.

en: Excerpt Length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Insert the number of words you want to show in the post excerpts.
fr_FR: Insérez le nombre de mots à afficher dans les extraits d'articles.

en: Strip HTML from Excerpt
fr_FR: Supprimer l'HTML de l'extrait

en: Check the box if you want to strip HTML from the excerpt content only.
fr_FR: Cochez la case si vous souhaitez seulement enlever l'HTML du contenu de l'extrait.

en: Blog Alternate Date Format - Month and Year
fr_FR: Format de date alternative pour le blog - Mois et Année

en: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time'>Formatting Date and Time</a>
fr_FR: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time'>Jour et heure de la mise en page</a>

en: Blog Alternate Date Format - Day
fr_FR: Format de date alternative pour le blog - Jour

en: Blog Timeline Date Format - Timeline Labels
fr_FR: Format de date de l'historique du blog - Etiquettes de l'historique

en: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time'>Formatting Date</a>
fr_FR: <a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time'>Date de mise en page</a>

en: Blog Single Post
fr_FR: Article de blog unique

en: Use 100% Width Page
fr_FR: Utiliser 100% de la largeur de la page

en: Featured Image / Video on Single Post Page
fr_FR: Image/vidéo à la une sur les pages d'articles uniques

en: Check the box to display featured images and videos on single post pages.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les images et vidéos à la une sur les pages d'articles uniques.

en: Disable Previous/Next Pagination
fr_FR: Désactiver pagination précédente/suivante

en: Check the box to disable previous/next pagination.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver la pagination précédente/suivante.

en: Post Title
fr_FR: Titre de l'article

en: Check the box to display the post title that goes below the featured images.
fr_FR: Cochez la case pour afficher le titre de l'article sous les images à la une.

en: Author Info Box
fr_FR: Encadré d'informations sur l'auteur

en: Check the box to display the author info box below posts.
fr_FR: Cochez la case pour afficher l'encadré d'informations sur l'auteur sous les articles.

en: Social Sharing Box
fr_FR: Encadré partage social

en: Check the box to display the social sharing box.
fr_FR: Cochez la case pour afficher l'encadré de partage social.

en: Related Posts
fr_FR: Articles similaires

en: Check the box to display related posts.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les articles similaires.

en: Check the box to display comments.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les commentaires.

en: Blog Meta
fr_FR: Métadonnées du blog

en: Post Meta
fr_FR: Métadonnées des articles

en: Check the box to display post meta on blog posts.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les métadonnées de l'article sur les articles de blog.

en: Disable Post Meta Author
fr_FR: Désactiver l'option auteur des métadonnées de l'article

en: Check the box to hide the author name from post meta.
fr_FR: Cochez la case pour masquer le nom de l'auteur des métadonnées de l'article.

en: Disable Post Meta Date
fr_FR: Désactiver la date des métadonnées de l'article

en: Check the box to hide the date from post meta.
fr_FR: Cochez la case pour masquer la date des métadonnées de l'article.

en: Disable Post Meta Categories
fr_FR: Désactiver les catégories des métadonnées de l'article

en: Check the box to hide the categories from post meta.
fr_FR: Cochez la case pour masquer les catégories des métadonnées de l'article.

en: Disable Post Meta Comments
fr_FR: Désactiver les commentaires des métadonnées de l'article

en: Check the box to hide the comments from post meta.
fr_FR: Cochez la case pour masquer les commentaires des métadonnées de l'article.

en: Disable Post Meta Read More Link
fr_FR: Désactiver le lien lire plus des métadonnées de l'article

en: Check the box to hide the read more link from post meta.
fr_FR: Cochez la case pour masquer le lien lire plus des métadonnées de l'article.

en: Disable Post Meta Tags
fr_FR: Désactiver les Balises Métas des Articles

en: Check the box to hide the tags from post meta.
fr_FR: Cochez la case pour masquer les balises des métadonnées de l'article.

en: Date Format
fr_FR: Format de la date

en: General Portfolio Options
fr_FR: Options générales du portfolio

en: Number of Portfolio Items Per Page
fr_FR: Nombre d'éléments du portfolio par page.

en: Insert the number of posts to display per page.
fr_FR: Choisir le nombre d'articles à afficher par page.

en: Portfolio Archive/Category Layout
fr_FR: Mise en page des Archives/Catégories du portfolio

en: Select the layout for only the archive/category pages.
fr_FR: Choisir la mise en page uniquement pour les pages arhcive/catégorie.

en: Portfolio Archive/Category Column Spacing
fr_FR: Espacement des colonnes Achive/Catégorie du portfolio

en: Excerpt or Full Portfolio Content
fr_FR: Extrait ou contenu entier du portfolio

en: Choose to show a text excerpt or full content.
fr_FR: Choisir d'afficher l'extrait ou le contenu entier du texte.

en: Select the pagination type for Portfolio layouts.
fr_FR: Choisir le type de pagination pour les mises en page de portfolio.

en: Portfolio Text Layout
fr_FR: Mise en page du texte du portfolio

en: Select if the portfolio text layouts are boxed or unboxed.
fr_FR: Choisir si le texte du portfolio est encadré ou non.

en: Portfolio Slug
fr_FR: Slug du portfolio

en: Portfolio Featured Image Size
fr_FR: Taille de l'image à la une du portfolio␣

en: Choose if the featured images are fixed (cropped) or auto (full image ratio) for all portfolio column page templates. IMPORTANT: Fixed images work best with smaller site widths. Auto images work best with larger site widths.
fr_FR: Choisir si les images à la une sont définies (croppées) ou auto (format d'image original) pour tous les modèles de page des colonnes de portfolio. IMPORTANT: Les images définies fonctionnent mieux pour des sites avec de plus petites largeurs. Les images auto fonctionnent mieux avec des largeurs de sites plus grandes.

en: Portfolio Single Post Page Options
fr_FR: Options de page, d'articles uniques et de portfolio

en: Disable First Featured Image
fr_FR: Désactiver la première image à la une

en: Disable the 1st featured image on single post pages.
fr_FR: Désactiver la première image à la une sur les pages articles uniques.

en: Width (Content Columns for Featured Image)
fr_FR: Largeur (Colonnes de contenu pour les images à la une)

en: Choose if the featured image is full or half width.
fr_FR: Définir la largeur de l'image à la une.

en: Show Project Description Title
fr_FR: Afficher le titre

en: Choose to show or hide the project description title.
fr_FR: Choisir d'afficher ou de masquer le titre de description du projet.

en: Show Project Details
fr_FR: Afficher les détails du projet

en: Choose to show or hide the project details text.
fr_FR: Choisir d'afficher ou de masquer le texte des détails du projet.

en: Show Comments
fr_FR: Afficher les commentaires

en: Check the box to enable comments on portfolio items.
fr_FR: Cochez la case pour autoriser les commentaires sur les éléments du portfolio.

en: Show Author
fr_FR: Afficher l'auteur

en: Check the box to enable Author on portfolio items.
fr_FR: Cochez la case pour autoriser l'Auteur sur les éléments du portfolio."

en: Social Share Box Icon Options
fr_FR: Options de l'icône de boîte de partage social

en: Social Share Box Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière plan de la boîte de partage social

en: Controls the background color of the social share box.
fr_FR: Contrôle la couleur d'arrière-plan de la boîte de partage social

en: Social Sharing Box Custom Icons Color
fr_FR: Couleur personnalisée des icônes de boîte de partage social

en: Social Sharing Box Icons Boxed
fr_FR: Encadrement des icônes de partage social

en: Social Sharing Box Icons Custom Box Color
fr_FR: Couleur d'encadrement personnalisée des icônes d'encadré de partage social

en: Social Sharing Box Icons Boxed Radius
fr_FR: Rayon d'encadrement des icônes d'encadrés de partage social

en: Social Sharing Box Icons Tooltip Position
fr_FR: Emplacement des bulles d'information des icônes des encadrés de partage social

en: Controls the tooltip position of the social icons in the sharing box.
fr_FR: Contrôle l'emplacement de la bulle d'informations des icônes sociales dans l'encadré de partage.

en: Social Share Box Links
fr_FR: Liens des encadrés de partage social

en: Check the box to show the facebook sharing icon in blog posts.
fr_FR: Afficher l'icône de partage facebook dans les articles du blog.

en: Check the box to show the twitter sharing icon in blog posts.
fr_FR: Afficher l'icône de partage twitter dans les articles du blog.

en: Check the box to show the reddit sharing icon in blog posts.
fr_FR: Afficher l'icône de partage reddit dans les articles du blog.

en: Check the box to show the linkedin sharing icon in blog posts.
fr_FR: Afficher l'icône de partage linkedin dans les articles du blog.

en: Check the box to show the g+ sharing icon in blog posts.
fr_FR: Afficher l'icône de partage g+ dans les articles du blog.

en: Check the box to show the tumblr sharing icon in blog posts.
fr_FR: Afficher l'icône de partage tumblr dans les articles du blog.

en: Check the box to show the pinterest sharing icon in blog posts.
fr_FR: Afficher l'icône de partage pinterest dans les articles du blog.

en: Check the box to show the vk sharing icon in blog posts.
fr_FR: Afficher l'icône de partage vk dans les articles du blog.

en: Check the box to show the email sharing icon in blog posts.
fr_FR: Afficher l'icône de partage par email dans les articles du blog.

en: Social Media
fr_FR: Réseau social

en: Insert your custom link to show the Facebook icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Facebook. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Flickr icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Flickr. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the RSS icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône RSS. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Twitter icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Twitter. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Vimeo icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Vimeo. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Youtube icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Youtube. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Instagram icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Instagram. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Pinterest icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Pinterest. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Tumblr icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Tumblr. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Google+ icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Google+. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Dribbble icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Dribbble. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Digg icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Digg. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the LinkedIn icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Linkedin. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Blogger icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Blogger. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Skype icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Skype. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Forrst icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Forrst. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Myspace icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Myspace. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Deviantart icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Deviantart. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Yahoo icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Yahoo. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Paypal icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Paypal. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Dropbox icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Dropbox. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the Soundcloud icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône Soundcloud. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Insert your custom link to show the VK icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône VK. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Email Address
fr_FR: Adresse email

en: Insert your custom link to show the mail icon. Leave blank to hide icon.
fr_FR: Insérer votre lien personnalisé pour afficher l'icône de messagerie. Laisser ce champ vide pour masquer l'icône.

en: Custom Social Icon
fr_FR: Icône sociale personnalisée

en: Custom Icon Name
fr_FR: Nom de l'icône personnalisée

en: This is the icon name that shows in the hover tooltip.
fr_FR: Ceci est le nom de l'icône qui apparaît dans la bulle d'information flottante.

en: Custom Icon Image
fr_FR: Image de l'icône personnalisée

en: Select an image file for your custom icon.
fr_FR: Sélectionner un fichier image pour votre icône personnalisée.

en: Custom Icon Image Retina
fr_FR: Image de l'icône retina personnalisée

en: Select an image file for the retina version of the icon. It should be 2x the size of main icon.
fr_FR: Sélectionner un fichier image pour la version retina de l'icône. Il doit faire 2x la taile de l'icône principale.

en: Standard Icon Width for Retina Icon
fr_FR: Largeur de l'icône standard pour l'icône retina

en: If retina icon is added, enter the standard icon (1x) version width, do not enter the retina icon width.
fr_FR: Si une icône retina est ajoutée, indiquez la largeur de la version standard de l'icône(1x); n'entrez pas la largeur de l'icône retina.

en: Standard Icon Height for Retina Icon
fr_FR: Hauteur de l'icône standard pour l'icône retina

en: If retina icon is added, enter the standard icon (1x) version height, do not enter the retina icon height.
fr_FR: Si une icône retina est ajoutée, indiquez la hauteur de la version standard de l'icône(1x); n'entrez pas la hauteur de l'icône retina.

en: Custom Icon Link
fr_FR: Lien de l'icône personnalisée

en: Insert a link for your custom icon.
fr_FR: Insérer un lien pour votre icône personnalisée.

en: Slideshows
fr_FR: Diaporamas

en: Posts Slideshow Images
fr_FR: Articles Diaporamas Images

en: This option controls the number of featured image boxes for blog/portfolio slideshows.
fr_FR: Cette option contrôle le nombre d'encadrés d'images à la une pour les diaporamas blog/portfolio.

en: Autoplay
fr_FR: Lecture automatique

en: Check the box to autoplay the slideshow.
fr_FR: Cochez la case pour activer la lecture automatique du diaporama.

en: Enable Smooth Height
fr_FR: Activer l'harmonisation de la hauteur

en: Check the box to enable smooth height on slideshows when using images with different heights. Please note, smooth height is disabled on blog grid layout.
fr_FR: Cochez la case pour permettre une harmonisation de la hauteur des diaporamas lorsque vous utilisez des images de différentes hauteurs. Merci de noter que l'harmonisation de la hauteur est désactivée pour la disposition de la grille du blog.

en: Slideshow Speed
fr_FR: Vitesse du diaporama

en: Controls the speed of slideshows for the [slider] shortcode and sliders within posts. ex: 1000 = 1 second.
fr_FR: Contrôle la vitesse des diaporamas pour le shortcode du [slider] et pour les sliders dans les articles. Par ex: 1000 = 1 seconde.

en: Check the box if you want to show pagination circles below a video slide for the slider shortcode. Leave it unchecked to hide them on video slides.
fr_FR: Cochez la case si vous souhaitez afficher des cercles de pagination sous une diapositive vidéo pour le shortcode du slider. Décochez la case pour les masquer sur les diapositives vidéo.

en: Elastic Slider
fr_FR: Slider élastique

en: Slider Width
fr_FR: Largeur du Slider

en: In pixels or percentage, ex: 100% or 100.
fr_FR: En pixels ou en pourcentage, par ex : 100% ou 100.

en: Slider Height
fr_FR: Hauteur du Slider

en: In pixels, ex: 100px.
fr_FR: En pixels, par ex : 100px.

en: Slides animate from sides or center.
fr_FR: Animation des diapositives depuis les côtés ou le centre.

en: Check the box to autoplay the slides.
fr_FR: Cochez la case pour lire automatiquement les diapositives.

en: Slideshow Interval
fr_FR: Intervalle entre les diapositives"

en: Sliding Speed
fr_FR: Vitesse de défilement

en: Select the animation speed, 1000 = 1 second.
fr_FR: Sélectionner la vitesse d'animation, 1000 = 1 seconde.

en: Thumbnail Width
fr_FR: Largeur de la miniature

en: Enter the width for thumbnail without 'px' ex: 100.
fr_FR: Indiquer la largeur pour la vignette sans 'px'. Par ex: 100.

en: Title Font Size
fr_FR: Taille de la police de titre

en: In pixels, default is 42
fr_FR: En pixels, par défaut : 42

en: Caption Font Size
fr_FR: Taille de la police de la légende

en: Title Color
fr_FR: Couleur du titre

en: Controls the text color of the title font.
fr_FR: Contrôle la couleur de texte de la police de titre

en: Caption Color
fr_FR: Couleur de la légende

en: Controls the text color of the caption font.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte de la police de la légende

en: Disable Lightbox
fr_FR: Désactiver la Lightbox

en: Check to disable Lightbox.
fr_FR: Cochez pour désactiver la Lightbox

en: Animation Speed
fr_FR: Vitesse de l'animation

en: Set the speed of the animation.
fr_FR: Définir la vitesse de l'animation

en: Autoplay the Lightbox Gallery
fr_FR: Lecture automatique de la galerie de la lightbox

en: Check the box to autoplay the lightbox gallery.
fr_FR: Cochez la case pour activer la lecture automatique de la galerie de la lightbox.

en: Background Opacity
fr_FR: Opacité de l'arrière-plan

en: Set the opacity of background, <br />0.1 (lowest) to 1 (highest).
fr_FR: Régler l'opacité de l'arrière-plan, <br />0,1 (du moins opaque) à 1 (au plus opaque).

en: Show Caption
fr_FR: Afficher la légende

en: Social Sharing
fr_FR: Partage social

en: Check the box to show social sharing buttons on lightbox.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les boutons de partage social dans une lightbox.

en: Deeplinking
fr_FR: Insérer un lien profond

en: Check the box to deeplink images in the lightbox.
fr_FR: Cochez la case pour insérer un lien profond vers les images dans la lightbox.

en: Show Post Images in Lightbox
fr_FR: Afficher les images de l'article dans une lightbox

en: Check the box to show post images that are inside the post content area in the lightbox.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les images du de l'article qui se trouvent dans la zone de contenu de l'article dans la lightbox.

en: Slideshow Video Width
fr_FR: Vitesse du diaporama

en: Slideshow Video Height
fr_FR: Hauteur du Slider

en: Enter the email adress the form will be sent to.
fr_FR: Entrez l'adresse e-mail où le formulaire de contact sera envoyé.

en: Follow the steps in <a href='http://theme-fusion.com/avada-doc/pages/setting-up-contact-page/'> our docs</a> to get key.
fr_FR: Suivez les étapes de <a href='http://theme-fusion.com/avada-doc/pages/setting-up-contact-page/'> nos documents</a> pour obtenir la clé.

en: ReCaptcha Color Scheme
fr_FR: Schéma de couleur du ReCaptcha

en: Select the recaptcha color scheme.
fr_FR: Sélectionner le schéma de couleur du ReCaptcha.

en: Google Map Type
fr_FR: Type de Google Map

en: Select the type of google map to show on the contact page.
fr_FR: Sélectionner le type de google map à afficher sur la page de contact.

en: Google Map Width
fr_FR: Largeur Google Map

en: In pixels or percentage, ex: 100% or 100px.
fr_FR: En pixels ou en pourcentage, par ex: 100% ou 100px.

en: Google Map Height
fr_FR: Hauteur Google Map

en: Google Map Top Margin
fr_FR: Marge supérieure Google Map

en: This will only be applied to maps that are not 100% width. It controls the distance to menu/page title. In pixels, ex: 100px.
fr_FR: Cela sera seulement appliqué à des cartes qui ne sont pas 100% de la largeur. Cela contrôle la distance avec le titre du menu/de la page. En pixels, par ex: 100px.

en: Google Map Address
fr_FR: Adresse Google Map

en: Single address ex: 775 New York Ave, Brooklyn, Kings, New York 11203. <br />For multiple markers, separate the addresses with the | symbol.<br /> ex: Address 1|Address 2|Address 3.<br />You can also use coordinates. ex: latlng=40.714224,-73.961452.
fr_FR: Adresse unique, par exemple: 775 New York Ave, Brooklyn, Kings, New York 11203. <br />Pour plusieurs marqueurs, séparez les adresses avec le symbole | .<br /> Par ex: Adresse 1|Adresse 2|Adresse 3.<br />Vous pouvez également utiliser des coordonnées. Par ex: latlng = 40.714224, -73,961452.

en: Map Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom de la carte

en: Higher number will be more zoomed in.
fr_FR: Plus le nombre est grand, plus le zoom est important.

en: Hide Address Pin
fr_FR: Masquer le marqueur de l'adresse

en: Check the box to hide the address pin.
fr_FR: Cochez la case pour masquer le marqueur de l'adresse.

en: Show Map Popup On Click
fr_FR: Afficher le popup carte en un clic

en: Check the box to keep the popup graphic with address info hidden when the google map loads. It will only show when the pin on the map is clicked.
fr_FR: Cochez la case pour conserver les composants graphiques popup avec les informations d'adresse masquées lorsque la carte se charge. Les informations ne seront affichées que lorsque l'on clique sur le marqueur.

en: Disable Map Scrollwheel
fr_FR: Désactiver la molette de défilement sur la carte

en: Check the box to disable scrollwheel on google maps.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver la molette de défilement sur google maps.

en: Disable Map Scale
fr_FR: Désactiver l'échelle de la carte

en: Check the box to disable scale on google maps.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver l'échelle sur google maps.

en: Disable Map Zoom & Pan Control Icons
fr_FR: Désactiver les icônes de contrôle du zoom et de déplacement de la carte

en: Check the box to disable zoom control icon and pan control icon on google maps.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver l'icône de contrôle du zoom et l'icône de contrôle de déplacement de Google maps.

en: Google Map Design Styling
fr_FR: Configuration du Design de Google Map

en: Select the Map Styling
fr_FR: Choisir la configuration de la carte

en: Choose default styling for classic google map styles. Choose theme styling for our custom style. Choose custom styling to make your own with the advanced options below.
fr_FR: Choisir la configuration par défaut pour utiliser le style classique de Google Map. Choisir le Style du thème pour utiliser les options du thème. Choisir le Style personnalisé pour définir manuellement le style avec les options ci-dessous.

en: Map Overlay Color
fr_FR: Couleur de calque de la carte

en: Custom styling setting only. Pick an overlaying color for the map. Works best with "roadmap" type.
fr_FR: Ne s'applique qu'aux paramètres de configuration personnalisés. Choisir une couleur de calque pour la carte. Fonctionne mieux avec le type "Plan".

en: Info Box Styling
fr_FR: Configuration de l'info-bulle

en: Custom styling setting only. Choose between default or custom info box.
fr_FR: Ne s'applique qu'aux paramètres de configuration personnalisés. Choisir entre l'info-bulle par défaut et l'info-bulle personnalisée.

en: Info Box Content
fr_FR: Contenu de l'info-bulle

en: Custom styling setting only. Type in custom info box content to replace address string. For multiple addresses, separate info box contents by using the | symbol. ex: InfoBox 1|InfoBox 2|InfoBox 3
fr_FR: Ne s'applique qu'aux paramètres de configuration personnalisés. Entrer le contenu de l'info-bulle personnalisé pour remplacer la chaîne de l''adresse. Pour plusieurs adresses, séparer les contenus d'info-bulle en utilisant le caractère |. Par ex: InfoBulle 1|InfoBulle 2|InfoBulle 3

en: Info Box Background Color
fr_FR: Couleur de fond de l'info-bulle

en: Custom styling setting only. Pick a color for the info box background.
fr_FR: Ne s'applique qu'aux paramètres de configuration personnalisés. Choisir une couleur de fond pour l'info-bulle.

en: Info Box Text Color
fr_FR: Couleur du texte de l'info-bulle

en: Custom styling setting only. Pick a color for the info box text.
fr_FR: Ne s'applique qu'aux paramètres de configuration personnalisés. Choisir la couleur du texte de l'info-bulle.

en: Custom Marker Icon
fr_FR: Icône de marqueur personnalisée

en: Custom styling setting only. Use full image urls for custom marker icons or input "theme" for our custom marker. For multiple addresses, separate icons by using the | symbol or use one for all. ex: Icon 1|Icon 2|Icon 3
fr_FR: Paramètres de configuration personnalisée uniquement. Utiliser les urls d'images entières pour les icônes de marqueur personnalisées ou saisir "thème" pour notre marqueur personnalisé. Pour les adresses multiples, séparer les icônes en utilisant le symbole | ou en utilisant un pour toutes. Par ex: Icône 1|Icône 2|Icône 3

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search Results Layout
fr_FR: Mise en page des résultats de recherche

en: Select the layout for the search results page.
fr_FR: Sélectionner la disposition pour la page de résultats de recherche.

en: Search Results Content
fr_FR: Contenu des résultats de recherche

en: Select the type of content to display in search results.
fr_FR: Sélectionner le type de contenu à afficher dans les résultats de recherche.

en: Hide Search Results Excerpt
fr_FR: Masquer les extraits dans les résultats de recherche

en: Check the box if you want to hide excerpt for search results.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez masquer les extraits dans les résultats de recherche.

en: Number of Search Results Per Page
fr_FR: Nombre de résultats de recherche par page

en: Set the number of search results per page.
fr_FR: Définir le nombre de résultats de recherche par page.

en: Hide Featured Images from Search Results
fr_FR: Masquer les images à la une dans les résultats de recherche

en: Check the box if you want to hide featured images for search results.
fr_FR: Cochez cette case si vous souhaitez masquer les images à la une dans les résultats de recherche.

en: Misc Options
fr_FR: Options diverses

en: Sidenav Behavior
fr_FR: Comportement de navigation latérale

en: Controls the side navigation animation for child pages, on click or hover.
fr_FR: Contrôle l'animation de la navigation latérale pour les sous-pages, au clic ou en survol.

en: Basis for Excerpt Length
fr_FR: Base pour la longueur de l'extrait

en: Choose if the excerpt length should be based on words or characters.
fr_FR: Choisir si la longueur de l'extrait devrait être basée sur des mots ou des caractères.

en: Disable [...] on Excerpts
fr_FR: Désactiver [...] sur les extraits

en: Check the box to disable the read more sign [...] on excerpts throughout the site.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver le signe lire plus [...] sur des extraits dans tout le site.

en: Make [...] Link to Single Post Page
fr_FR: Créer un lien sur [...] envoyant vers la page de l'article unique

en: Check the box to have the read more sign [...] on excerpts link to single post page.
fr_FR: Cochez la case pour obtenir le signe lire plus [...] sur des liens d'extraits vers la page d'article unique.

en: Allow Comments on Pages
fr_FR: Autoriser les commentaires sur les pages

en: Check the box to allow comments on regular pages.
fr_FR: Cochez la case pour autoriser les commentaires sur les pages régulières.

en: Check the box to disable featured images on regular pages.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les images à la une sur les pages régulières.

en: FAQ Featured Images
fr_FR: Images à la une de la FAQ

en: Check the box to show featured images on FAQ archive page.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les images à la une sur la page d'archives FAQ.

en: Add 'nofollow' to social links
fr_FR: Ajouter "nofollow" aux liens sociaux

en: Check to add 'nofollow' attribute to all social links.
fr_FR: Cochez pour ajouter l'attribut 'nofollow' à tous les liens sociaux.

en: Open Social Icons in a New Window
fr_FR: Ouvrir les icônes sociaux dans une nouvelle fenêtre

en: Check the box to allow social icons to open in a new window.
fr_FR: Cochez la case pour permettre aux icônes sociaux de s'ouvrir dans une nouvelle fenêtre.

en: Number of Related Posts / Projects
fr_FR: Nombre d'articles / projets similaires

en: Related Posts / Projects Speed
fr_FR: Nombre d'articles / projets similaires

en: Image Rollover
fr_FR: Rollover d'image

en: Check the box to show the rollover box on images.
fr_FR: Cochez cette case pour afficher l'encadré rollover sur les images.

en: Disable Link Icon From Image Rollover
fr_FR: Désactiver l'icône du lien sur les rollover d'images

en: Disable Image Icon From Image Rollover
fr_FR: Désactiver l'icône de l'image sur les rollover d'images

en: Disable Title From Image Rollover
fr_FR: Désactiver le titre de rollover sur images"

en: Check the box to disable the title from image rollovers.
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver le titre de rollover sur images.

en: Disable Categories From Image Rollover
fr_FR: Désactiver les catégories de rollover sur images

en: Check the box to disable the categories from image rollovers.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les catégories de rollover sur images.

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: enable_disable_heading
fr_FR: nable_disable_heading

en: Disable Fusion Builder
fr_FR: Désactiver le constructeur Fusion

en: Check to disable the fusion builder button on pages/posts.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver le bouton constructeur de fusion sur les pages/articles.

en: Disable Mega Menu
fr_FR: Désactiver le Mega Menu

en: Check to disable the theme's mega menu.
fr_FR: Cochez pour désactiver le mega menu du thème.

en: Disable Avada Styles For Revolution Slider
fr_FR: Désactiver les styles Avada pour le Slider tournant

en: Check the box to disable the Avada styles and use the default Revolution Slider styles.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les styles Avada et utiliser les styles par défaut de slider tournant.

en: Disable Avada Dropdown Styles
fr_FR: Désaciver les styles de déroulement Avada

en: Check the box to disable the Avada styles for dropdown/select fields site wide. This should be done if you experience any issues with 3rd party plugin dropdowns.
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver les styles Avada pour dérouler/sélectionner des champs sur tout le site. Cette option est nécessaire si vous rencontrez un quelconque problème avec le déroulement d'une extension tierce.

en: Disable CSS Animations
fr_FR: Désactiver les animations CSS

en: Check the box to disable CSS animations on shortcode items.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les animations CSS sur les éléments de shortcode.

en: Disable CSS Animations on Mobiles Only
fr_FR: Désactiver les animations CSS uniquement sur les appareils mobiles

en: Check the box to disable CSS animations on mobiles only.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les animations CSS uniquement sur les appareils mobiles.

en: Disable Youtube API Scripts
fr_FR: Désactiver les scripts API de Youtube

en: Check the box to disable Youtube API scripts.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les scripts API de Youtube.

en: Disable Vimeo API Scripts
fr_FR: Désactiver les scripts API de Vimeo

en: Check the box to disable Vimeo API scripts.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les scripts API de Vimeo.

en: Disable Google Map Scripts
fr_FR: Désactiver les scripts de Google Maps

en: Check the box to disable google map.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver Google maps.

en: Disable ToTop Script
fr_FR: Désactiver le script ToTop

en: Check the box to disable the ToTop script which adds the scrolling to top functionality.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver le script ToTop qui ajoute la fonctionnalité de défilement vers le haut.

en: Enable ToTop Script on mobile
fr_FR: Activer le script ToTop sur les appareils mobiles

en: Check the box to enable the ToTop script on mobile devices.
fr_FR: Cochez la case pour activer le script ToTop pour les appareils mobiles.

en: Disable Fusion Slider
fr_FR: Désactiver le slider fusion

en: Check the box to disable fusion slider.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver le slider fusion.

en: Disable Elastic Slider
fr_FR: Désactiver le slider élastique

en: Check the box to disable elastic slider.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver le slider élastique.

en: Disable FontAwesome
fr_FR: Désactiver FontAwesome

en: Check the box to disable font awesome.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver font awesome.

en: Disable Open Graph Meta Tags
fr_FR: Désactiver les balises meta Open Graph

en: Check the box to disable open graph meta tags which is mainly used when sharing pages on social networking sites like Facebook.
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver les balises meta Open Graph qui sont principalement utilisées lors du partage de pages sur les réseaux sociaux comme Facebook.

en: Disable Rich Snippets Sitewide
fr_FR: Désactiver les extraits enrichis sur tout le site

en: Check the box to disable rich snippets data sitewide.
fr_FR: Cochez cette case pour désactiver les données d'extrait enrichi sur tout le site.

en: Disable Avada's Woocommerce Product Gallery Slider
fr_FR: Désactiver le slider galerie de produits Wocommerce d'Avada.

en: Enable / disable product gallery slider that is built-in with Avada. This is only useful for plugin compatibility.
fr_FR: Activer / désactiver le slider galerie d'Avada. Cette option n'est utile que pour la compatibilité des extensions.

en: Activate Compiler
fr_FR: Activer la barre latérale globale

en: WooCommerce
fr_FR: Woocommerce

en: Woocommerce Number of Products per Page
fr_FR: Nombre de produits par page Woocommerce

en: Woocommerce Number of Product Columns
fr_FR: Nombre de Colonnes de Produits Woocommerce

en: Select the number of columns for the main shop page.
fr_FR: Sélectionnez le nombre de colonnes pour la page principale de la boutique.

en: Woocommerce Related/Up-Sell/Cross-Sell Product Number of Columns
fr_FR: Nombre de colonnes Produits Similaires / Incitatifs / Croisés Woocommerce

en: Select the number of columns for the related and up-sell products on single post pages and cross-sells on cart page.
fr_FR: Sélectionner le nombre de colonnes pour les produits similaires et les produits de vente incitatives sur les pages d'articles uniques et les produits de ventes croisées sur la page panier.

en: Woocommerce Archive/Category Number of Product Columns
fr_FR: Nombre de colonnes de produits des Archives/Catégories de Woocommerce

en: Select the number of columns for the archive/category pages.
fr_FR: Sélectionner le nombre de colonnes pour les pages archives/catégories.

en: Disable Woocommerce Shop Page Ordering Boxes
fr_FR: Désactiver les cases commande de la page boutique WooCommerce

en: Check the box to disable the ordering boxes displayed on the shop page.
fr_FR: Cochez la case pour désactiver les cases de commande affichées sur la page boutique.

en: Use Woocommerce One Page Checkout
fr_FR: Utiliser la page de paiement en un clic WooCommerce.

en: Check the box to use Avada's one page checkout template.
fr_FR: Cochez la case pour utiliser la page modèle de paiement en un clic de Avada.

en: Show Woocommerce Order Notes on Checkout
fr_FR: Afficher les notes de commande WooCommerce sur la page de paiement

en: Show Woocommerce My Account Link in Main Menu
fr_FR: Afficher le lien Mon Compte WooCommerce dans le menu principal

en: Check the box to show My Account link, uncheck to disable. Please note these will not show with Ubermenu.
fr_FR: Cochez cette case pour afficher le lien Mon Compte, décochez pour le désactiver. Merci de noter qu'il n'apparaîtra pas avec le Mega Menu.

en: Check the box to show the Cart icon, uncheck to disable. Please note these will not show with Ubermenu.
fr_FR: Cochez la case pour afficher l'icône de panier, décochez pour la désactiver. Merci de noter qu'elles n'apparaîtront pas avec le Mega Menu.

en: Show Woocommerce My Account Link in Secondary Menu
fr_FR: Afficher le lien Mon Compte WooCommerce dans le menu secondaire

en: Check the box to show My Account link, uncheck to disable. Only works if a top menu is assigned in header content 1-2.  Not compatible with Ubermenu.
fr_FR: Cochez cette case pour afficher le lien Mon Compte, décochez pour le désactiver. Merci de noter que ce ne sera pas affiché avec le Mega Menu.

en: Show Woocommerce Cart Icon in Secondary Menu
fr_FR: Afficher l'icône du panier Woocomerce dans le menu secondaire

en: Check the box to show the Cart icon, uncheck to disable. Only works if a top menu is assigned in header content 1-2.  Not compatible with Ubermenu.
fr_FR: Cochez la case pour afficher l'icône de panier, décochez pour la désactiver. Merci de noter que cela n'apparaîtra pas avec le Mega Menu.

en: Show Woocommerce Social Icons
fr_FR: Afficher les icônes sociales Woocommerce

en: Check the box to show the social icons on product pages, uncheck to disable.
fr_FR: Cochez la case pour afficher les icônes sociales sur les pages des produits, décochez la case pour désactiver cette option.

en: Account Area Message 1
fr_FR: Espace compte Message 1

en: Insert your text and it will appear in the first message box on the acount page.
fr_FR: Insérez votre texte et il apparaîtra dans la première boîte de message sur la page du compte.

en: Account Area Message 2
fr_FR: Espace compte Message 2

en: Insert your text and it will appear in the second message box on the acount page.
fr_FR: Insérez votre texte et il apparaîtra dans la deuxième boîte de message sur la page du compte.

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisée

en: Advanced CSS Customizations
fr_FR: Personnalisations avancées du CSS

en: CSS Code
fr_FR: Code CSS

en: Backup
fr_FR: Sauvegarde

en: Backup and Restore Options
fr_FR: Options de sauvegarde et de restauration

en: You can use the two buttons below to backup your current options, and then restore it back at a later time. This is useful if you want to experiment on the options but would like to keep the old settings in case you need it back.
fr_FR: Vous pouvez utiliser les deux boutons ci-dessous pour sauvegarder vos options actuelles, puis les restaurer à une date ultérieure. Ceci est utile si vous voulez expérimenter avec différents réglages sur les options, mais souhaitez conserver les anciens paramètres, dans le cas où vous auriez besoin de revenir en arrière.

en: Transfer Theme Options Data
fr_FR: Transférer les données des options du thème

en: Active:
fr_FR: Active

en: Required
fr_FR: Requis

en: Install
fr_FR: Installer

en: Home URL:
fr_FR: URL de l'image

en: Server Info:
fr_FR: Informations de l'en-tête

en: SUHOSIN Installed:
fr_FR: Non installé

en: Suhosin Post Max Vars:
fr_FR: Afficher les métadonnées des articles

en: ZipArchive:
fr_FR: Archives quotidiennes:

en: WP Remote Post:
fr_FR: Articles similaires

en: Submit
fr_FR: Soumettre

en: Search results for: %s
fr_FR: Résultats de recherche pour: %s

en: Error 404 Page
fr_FR: Page d'erreur 404

en: Daily Archives: %s
fr_FR: Archives quotidiennes : %s

en: Monthly Archives: %s
fr_FR: Archives mensuelles : %s

en: Yearly Archives: %s
fr_FR: Archives annuelles : %s

en: Back to Parent Page
fr_FR: Retour à la page principale

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Post
fr_FR: Article

en: Product
fr_FR: Produit

en: Title
fr_FR: Titre

en: Caption
fr_FR: Légende

en: Background Type
fr_FR: Type d'arrière-plan

en: Self-Hosted Video
fr_FR: Vidéo auto-hébergée

en: Select an image or video slide. If using an image, please select the image in the "Featured Image" box on the right hand side.
fr_FR: Sélectionner une image ou une diapositive vidéo. Si vous souhaitez utiliser une image, veuillez choisir l'image dans l'encadré "Image à la Une" à droite.

en: Video Options:
fr_FR: Options de vidéo:

en: Youtube Video ID
fr_FR: Identifiant vidéo Youtube

en: Vimeo Video ID
fr_FR: Identifiant vidéo Vimeo

en: Video WebM Upload
fr_FR: Télécharger la vidéo WebM

en: Video must be in a 16:9 aspect ratio. Add your WebM video file. WebM and MP4 format must be included to render your video with cross browser compatibility. OGV is optional.
fr_FR: La vidéo doit être au format 16: 9. Ajoutez votre fichier vidéo WebM. WebM et le format MP4 doivent être inclus pour que votre vidéo soit compatible avec tous les navigateurs. La vidéo au format OGV est facultative.

en: Video MP4 Upload
fr_FR: Télécharger la vidéo MP4

en: Video must be in a 16:9 aspect ratio. Add your MP4 video file. MP4 and WebM format must be included to render your video with cross browser compatibility. OGV is optional.
fr_FR: La vidéo doit être au format 16: 9. Ajouter votre fichier vidéo MP4. WebM et le format MP4 doivent être inclus pour que votre vidéo soit compatible avec tous les navigateurs. La vidéo au format OGV est facultative.

en: Video OGV Upload
fr_FR: Télécharger la vidéo OGV

en: Add your OGV video file. This is optional.
fr_FR: Ajouter votre fichier vidéo OGV. Cette étape est facultative.

en: Video Preview Image
fr_FR: Image de prévisualisation de la vidéo

en: IMPORTANT: This field must be used for self hosted videos. Self hosted videos do not work correctly on mobile devices. The preview image will be seen in place of your video on older browsers or mobile devices.
fr_FR: IMPORTANT: Ce champ doit être renseigné pour les vidéos auto-hébergées. Les vidéos auto-hébergées ne fonctionnent pas correctement sur les appareils mobiles. L'image de prévisualisation sera affichée à la place de la vidéo sur les anciens navigateurs et sur les appareils mobiles.

en: Video Color Overlay
fr_FR: Calque de couleur pour la vidéo

en: Select a color to show over the video as an overlay. Hex color code, <strong>ex: #fff</strong>
fr_FR: Sélectionner une couleur de calque à afficher sur la vidéo. Code couleur hexa,<strong>Par ex: #fff</strong>

en: Mute Video
fr_FR: Couper le son de la vidéo

en: Yes
fr_FR: Oui

en: No
fr_FR: Non

en: Autoplay Video
fr_FR: Lecture automatique de la vidéo

en: Loop Video
fr_FR: Vidéo en boucle

en: Hide Video Controls
fr_FR: Masquer les commandes de la vidéo

en: If this is set to yes, then autoplay must be enabled for the video to work.
fr_FR: Si oui, alors la lecture automatique doit être activée afin que la vidéo fonctionne.

en: Slider Content Settings:
fr_FR: Paramètres du contenu du Slider:

en: Content Alignment
fr_FR: Alignement du contenu

en: Center
fr_FR: Centre

en: Select how the heading, caption and buttons will be aligned.
fr_FR: Sélectionner comment le titre, la légende et les boutons seront alignés.

en: Heading Font Size
fr_FR: Taille de la police de titre

en: Enter heading font size without px unit. In pixels, ex: 50 instead of 50px. <strong>Default: 60</strong>
fr_FR: Saisir la taille de la police du titre sans unités px. En pixels, par ex: 50 au lieu de 50px. <strong>Default: 60</strong>

en: Heading Color
fr_FR: Couleur du titre

en: Select a color for the heading font. Hex color code, ex: #fff. <strong>Default: #fff</strong>
fr_FR: Choisir une couleur pour la police du titre. Code couleur hexa, par ex: #fff. "
    "<strong>Default: #fff</strong>"

en: Heading Background
fr_FR: Arrière-plan du titre

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your heading.
fr_FR: Choisissez cette option si vous souhaitez un arrière-plan semi-transparent pour votre titre.

en: Heading Background Color
fr_FR: Couleur de fond du titre

en: Select a color for the heading background. Hex color code, ex: #000. <strong>Default: #000</strong>
fr_FR: Choisir une couleur de fond pour le titre. Code couleur hexa, par ex: #000. <strong>Default: #000</strong>

en: Enter caption font size without px unit. In pixels, ex: 24 instead of 24px. <strong>Default: 24</strong>
fr_FR: Entrer la taille de police de la légende sans les unités px. En pixels, par ex: 24 au lieu de 24px. <strong>Default: 24</strong>

en: Select a color for the caption font. Hex color code, ex: #fff. <strong>Default: #fff</strong>
fr_FR: Sélectionner une couleur pour la police de la légende. Code couleur hexa, par ex: #fff. <strong>Default: #fff</strong>

en: Caption Background
fr_FR: Arrière-plan de la légende

en: Select this option if you would like a semi-transparent background behind your caption.
fr_FR: Sélectionner cette option si vous souhaitez un fond semi-transparent pour votre légende.

en: Caption Background Color
fr_FR: Couleur de fond de la légende

en: Slide Link Settings:
fr_FR: Paramètres du lien de la diapositive:

en: Slide Link Type
fr_FR: Type de lien de la diapositive

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Full Slide
fr_FR: Diapositive complète

en: Select how the slide will link.
fr_FR: Sélectionner la manière dont la diapositive sera mise en lien.

en: Slide Link
fr_FR: Lien de la diapositive

en: Please enter your URL that will be used to link the full slide.
fr_FR: Veuillez entrer l'URL qui sera utilisée comme lien vers la diapositive complèe.

en: Open Slide Link In New Window
fr_FR: Ouvrir le lien de la diapositive dans une nouvelle fenêtre

en: Button #1
fr_FR: Bouton #1

en: Click here to view button option descriptions.
fr_FR: Cliquez ici pour voir les descriptions des options du bouton.

en: Adjust the button shortcode parameters for the first button.
fr_FR: Réglez les paramètres shortcode du bouton pour le premier bouton.

en: Button #2
fr_FR: Bouton #2

en: Adjust the button shortcode parameters for the second button.
fr_FR: Réglez les paramètres shortcode du bouton pour le deuxième bouton.

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Following options only work in boxed mode:
fr_FR: Les options suivantes ne fonctionnent qu'en mode encadré:

en: Background Image for Outer Area
fr_FR: Image d'arrière-plan pour la zone externe

en: Select an image to use for the outer background.
fr_FR: Sélectionner une image pour le fond externe.

en: Choose to have the background image display at 100%.
fr_FR: Afficher à 100% l'image d'arrière-plan.

en: Tile
fr_FR: Répétition

en: Tile Horizontally
fr_FR: Répétition horizontale

en: Tile Vertically
fr_FR: Répétition verticale

en: No Repeat
fr_FR: Ne pas répéter

en: Following options work in boxed and wide mode:
fr_FR: Les options suivantes fonctionnent en modes encadré et large:

en: Background Image for Main Content Area
fr_FR: Image d'arrière-plan pour la zone de contenu principale

en: Select an image to use for the main content area.
fr_FR: Sélectionner une image à utiliser pour la zone de contenu principale.

en: Display Footer Widget Area
fr_FR: Afficher la zone de widgets du pied de page

en: Choose to show or hide the footer.
fr_FR: Afficher ou masquer le pied de page.

en: Display Copyright Area
fr_FR: Afficher la zone de copyright

en: Choose to show or hide the copyright area.
fr_FR: Afficher ou masquer la zone de copyright.

en: Choose to set footer width to 100% of the browser width. Select "No" for site width.
fr_FR: Paramétrer la largeur du pied de page à 100% de la largeur du navigateur. Choisir "Non" pour la largeur du site.

en: Display Header
fr_FR: Afficher l'en-tête

en: Choose to show or hide the header.
fr_FR: Afficher ou masquer l'en-tête.

en: Choose to set header width to 100% of the browser width. Select "No" for site width.
fr_FR: Paramétrer la largeur de l'en-tête à 100% de la largeur du navigateur. Choisir "Non" pour la largeur du site.

en: Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan

en: Select an image to use for the header background.
fr_FR: Sélectionner une image à utiliser comme arrière-plan de l'en-tête.

en: Controls the opacity of the header background color when using the top position. Ranges between 0 (transparent) and 1 (opaque). ex: .4
fr_FR: Choisir l'opacité de l'arrière-plan de l'en-tête lors d'un positionnement haut. Cela va de 0 (transparent) à 1 (opaque). Par ex: ,4

en: Main Navigation Menu
fr_FR: Menu de navigation principal

en: Select which menu displays on this page.
fr_FR: Choisir quel menu afficher sur cette page.

en: In pixels ex: 20px. Leave empty for default value.
fr_FR: En pixels, par exemple: 20px. Laisser le champ vide pour conserver la valeur par défaut.

en: This option controls the left/right padding for page content when using 100% site width or 100% width page template.  Enter value in px. ex: 20px.
fr_FR: Cette option contrôle le padding gauche/droite pour le contenu de page lorsque vous utilisez 100% de la largeur du site ou 100% de la largeur du modèle de la page. Saisir une valeur en px. Par ex: 20px.

en: Disable the 1st featured image on page.
fr_FR: Désactiver la première image à la une sur la page.

en: Choose to show or hide the page title bar.
fr_FR: Afficher ou masquer la barre de titre de la page.

en: Page Title Bar Custom Text
fr_FR: Texte personnalisé de la barre de titre de la page

en: Insert custom text for the page title bar.
fr_FR: Insérer du texte personnalisé pour la barre de titre de la page.

en: Page Title Bar Text Size
fr_FR: Taille du texte de la barre de titre de la page

en: In pixels, default is 18px.
fr_FR: En pixels, et par défaut, 18px.

en: Page Title Bar Custom Subheader Text
fr_FR: Texte de sous-titre personnalisé de la barre de titre de la page

en: Insert custom subhead text for the page title bar.
fr_FR: Insérer du texte de sous-titre personnalisé pour la barre de titre de la page

en: Page Title Bar Subhead Text Size
fr_FR: Taille du texte de la barre de sous-titres de la page titre

en: In pixels, default is 10px.
fr_FR: En pixels, et par défaut, 10px.

en: Controls the text color of the page title fonts.
fr_FR: Contrôle la couleur du texte des polices de titre des pages.

en: Set the height of the page title bar. In pixels ex: 100px.
fr_FR: Définir la hauteur de la barre de titre de la page. En pixels par exemple: 100px.

en: Select an image to use for the page title bar background.
fr_FR: Sélectionner une image à utiliser pour l'arrière-plan de la page de la barre de titre.

en: Page Title Bar Background Retina
fr_FR: Arrière-plan retina de la page de la barre de titre

en: Select an image to use for retina devices.
fr_FR: Sélectionner une image à utiliser pour les dispositifs retina.

en: Choose a parallax scrolling effect for the background image.
fr_FR: Choisir un effet de défilement parallaxe pour l'image d'arrière-plan.

en: Breadcrumbs/Search Bar
fr_FR: Aide à la navigation/Barre de recherche

en: Breadcrumbs
fr_FR: Aide à la navigation

en: Search Bar
fr_FR: Barre de recherche

en: Choose to display the breadcrumbs, search bar or none.
fr_FR: Choisir d'afficher une aide à la navigation, une barre de recherche ou de ne rien afficher.

en: Choose to set a portfolio template page to 100% browser width.
fr_FR: Définir la largeur du navigateur à 100% pour une page modèle du portfolio.

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: Full Content
fr_FR: Tout le contenu

en: All categories
fr_FR: Toutes les catégories

en: Portfolio Type
fr_FR: Type du porftolio

en: Choose what portfolio category you want to display on this page. Leave blank for all categories.
fr_FR: Choisir quelle catégorie de portfolio afficher sur cette page. Laisser le champ vide pour choisir toutes les catégories.

en: Show Portfolio Filters
fr_FR: Afficher les filtres du portfolio

en: Choose to show or hide the portfolio filters.
fr_FR: Afficher ou masquer les filtres du portfolio.

en: Unboxed
fr_FR: Pas de cadre

en: Portfolio Featured Image Size
fr_FR: Taille des images à la une du portfolio

en: Fixed
fr_FR: Fixe

en: Column Spacing
fr_FR: Espacement des colonnes

en: Insert the amount of spacing between portfolio items. ex: 7px
fr_FR: Insérer la taille de l'espacement entre les éléments du portfolio. Par ex: 7px

en: Full Width
fr_FR: Largeur originale

en: Half Width
fr_FR: Demi-largeur

en: Choose to set this post to 100% browser width.
fr_FR: Définir la largeur de navigateur à 100% pour cet article.

en: Video Embed Code
fr_FR: Code d'intégration de la vidéo

en: Insert Youtube or Vimeo embed code.
fr_FR: Insérer le code d'intégration Youtube ou Vimeo

en: Youtube/Vimeo Video URL for Lightbox
fr_FR: URL de la vidéo Youtube/Vimeo pour la lightbox

en: Insert the video URL that will show in the lightbox.
fr_FR: Insérer l'URL de la vidéo qui apparaîtra dans la lightbox.

en: Project URL
fr_FR: URL du projet

en: The URL the project text links to.
fr_FR: L'URL à laquelle renvoie le texte du projet.

en: Project URL Text
fr_FR: Texte de l'URL du projet

en: The custom project text that will link.
fr_FR: Le texte du projet personnalisé qui sera en lien.

en: Copyright URL
fr_FR: URL de copyright

en: Copyright URL Text
fr_FR: Texte de l'URL de copyright

en: The custom copyright text that will link.
fr_FR: Le texte de copyright personnalisé qui sera en lien.

en: Featured Image Width
fr_FR: Largeur de l'image à la une

en: In pixels or percentage, ex: 100% or 100px. Or Use "auto" for automatic resizing if you added either width or height.
fr_FR: En pixels ou en pourcentage, par exemple: 100% ou 100px. Ou utiliser "auto" pour redimensionner automatiquement l'image si vous avez saisi la largeur ou la hauteur.

en: Featured Image Height
fr_FR: Hauteur de l'image à la une

en: Image Rollover Icons
fr_FR: Icônes de rollover sur les images

en: Link + Zoom
fr_FR: Lien + Zoom

en: Link
fr_FR: Lien

en: No Icons
fr_FR: Aucune icône

en: Choose which icons display on this post.
fr_FR: Choisir quelle icône afficher sur cet article.

en: Link Icon URL
fr_FR: URL de l'icône-lien

en: Leave blank for post URL.
fr_FR: Laisser ce champ vide pour l'URL de l'article.

en: Show Related Posts
fr_FR: Afficher les articles similaires

en: Choose to show or hide related posts on this post.
fr_FR: Choisir d'afficher ou de masquer les articles similaires sur cet article.

en: Show Social Share Box
fr_FR: Afficher l'encadré de partage social

en: Choose to show or hide the social share box
fr_FR: Choisir d'afficher ou de masquer l'encadré de partage social

en: Show Previous/Next Pagination
fr_FR: Afficher la pagination Précédente/Suivante

en: Choose to show or hide the post navigation
fr_FR: Choisir d'afficher ou de masquer la navigation des articles

en: Show Author Info Box
fr_FR: Afficher l'encadré d'informations sur l'auteur

en: Choose to show or hide the author info box
fr_FR: Choisir d'afficher ou de masquer l'encadré d'informations sur l'auteur

en: Show Post Meta
fr_FR: Afficher les métadonnées des articles

en: Choose to show or hide the post meta
fr_FR: Choisir d'afficher ou de masquer les métadonnées de l'article

en: Choose to show or hide comments area
fr_FR: Choisir d'afficher ou de masquer la zone de commentaires

en: Sidebar 1 Position
fr_FR: Emplacement de la barre latérale 1

en: Select the sidebar 1 position. If sidebar 2 is selected, it will display on the opposite side.
fr_FR: Sélectionner l'emplacement de la barre latérale 1. Si vous choisissez la barre latérale 2, elle sera affichée de l'autre côté.

en: Below
fr_FR: En-dessous

en: Above
fr_FR: Au-dessus

en: Select if the slider shows below or above the header. Only works for top header position.
fr_FR: Choisir l'emplacement du slider, au-dessus ou en dessous de l'en-tête. Ne fonctionne que pour l'emplacement haut de l'en-tête.

en: Slider Type
fr_FR: Type de slider

en: No Slider
fr_FR: Aucun slider

en: Select the type of slider that displays.
fr_FR: Sélectionner le type de slider à afficher

en: Select a slider
fr_FR: Sélectionner un slider

en: Select LayerSlider
fr_FR: Sélectionner un slider à couches

en: Select the unique name of the slider.
fr_FR: Choisir le nom unique du slider.

en: Select Fusion Slider
fr_FR: Sélectionner un Slider Fusion

en: Select Revolution Slider
fr_FR: Sélectionner un slider tournant

en: Select Elastic Slider
fr_FR: Sélectionner un slider élastique

en: Slider Fallback Image
fr_FR: Image de remplaçement du slider

en: This image will override the slider on mobile devices.
fr_FR: Cette image remplacera le slider sur les appareils mobiles.

en: All done.
fr_FR: Tous

en: Have fun!
fr_FR: Vous avez un code promo ?

en: Import Attachments
fr_FR: À propos de l'auteur :

en: Download and import file attachments
fr_FR: %1$s à %2$s

en: Import author:
fr_FR: À propos de l'auteur :

en: as a new user:
fr_FR: Besoin d'un nouvelle recherche ?

en: Failed to import category %s
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.

en: Failed to import post tag %s
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.

en: Failed to import %s %s
fr_FR: L'installation de %s %s a échoué.

en: %s &#8220;%s&#8221; already exists.
fr_FR: L'installation de %s &#8220;%s&#8221; a échoué.

en: Fetching attachments is not enabled
fr_FR: À propos de l'auteur :

en: Invalid file type
fr_FR: Type

en: Import WordPress
fr_FR: Dépôt de WordPress

en: Default Style
fr_FR: Par défaut

en: Button Small
fr_FR: Forme du bouton

en: Button Medium
fr_FR: Taille du bouton

en: Button Large
fr_FR: Forme du bouton

en: Button xLarge
fr_FR: Forme du bouton

en: Menu Icon (use full font awesome name)
fr_FR: Icône du Mega Menu (utiliser la police complète "awesome name")

en: Enable Fusion Mega Menu (only for main menu)
fr_FR: Permettre la fusion du Mega Menu (seulement pour le menu principal)

en: Full Width Mega Menu (overrides column width)
fr_FR: Largeur entière du Mega Menu (remplaee la largeur des colonnes)

en: Mega Menu Number of Columns
fr_FR: Nombre de colonnes du Mega Menu

en: Mega Menu Column Width (in percentage, ex: 30%)
fr_FR: Largeur de colonne du Mega Menu (en pourcentage, par ex: 30%)

en: Disable Mega Menu Column Title
fr_FR: Désactiver le titre de colonne du Mega Menu

en: Mega Menu Widget Area
fr_FR: Zone de Widget du Mega Menu

en: Select Widget Area
fr_FR: Choisir la zone des Widgets

en: Set Thumbnail
fr_FR: Définir la miniature

note: translators: %s: title of menu item which is invalid
en: %s (Invalid)
fr_FR: %s (Erroné)

note: translators: %s: title of menu item in draft status
en: %s (Pending)
fr_FR: %s (En attente)

en: sub item
fr_FR: sous-élément

en: Move up
fr_FR: Remonter

en: Move down
fr_FR: Descendre

en: Edit Menu Item
fr_FR: Editer un élément du menu

en: Navigation Label
fr_FR: Étiquette de navigation

en: Title Attribute
fr_FR: Attribut du titre

en: Open link in a new window/tab
fr_FR: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/dans un nouvel onglet

en: CSS Classes (optional)
fr_FR: Classes CSS (facultatives)

en: Link Relationship (XFN)
fr_FR: Relation de lien (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
fr_FR: La description sera affichée dans le menu si le thème actuel le permet.

en: Move
fr_FR: Déplacer

en: Up one
fr_FR: Monter de un

en: Down one
fr_FR: Descendre de un

en: To the top
fr_FR: Aller en haut

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Sidebar
fr_FR: Barre latérale

en: Select Sidebar 1:
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 1:

en: Select sidebar 1 that will display on this page. Choose "No Sidebar" for full width.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 1 qui sera affichée sur cette page. Choisir "Aucune barre latérale" pour la largeur entière.

en: Select Sidebar 2:
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 2:

en: Select sidebar 2 that will display on this page. Sidebar 2 can only be used if sidebar 1 is selected.
fr_FR: Sélectionner la barre latérale 2 qui sera affichée sur cette page. La barre latérale 2 ne peut être utilisée que si la barre latérale 1 est sélectionnée.

en: Previous Post
fr_FR: Article précédent

en: Next Post
fr_FR: Article suivant

en: Sucessfully imported demo data!
fr_FR: Importation des données de démonstration réussie!

en: This author has not yet filled in any details.
fr_FR: Cet auteur n'a pas encore renseigné de détails.

en: So far %s has created %s blog entries.
fr_FR: Jusqu'à présent %s a créé %s entrées de blog.

en: About
fr_FR: A propos

en: Edit profile
fr_FR: Editer le profil

en: Details
fr_FR: Détails

en: By
fr_FR: Par

en: Categories:
fr_FR: Catégories:

en: Tags:
fr_FR: Mots-clés:

en: 0 Comments
fr_FR: 0 commentaire

en: 1 Comment
fr_FR: 1 commentaire

en: Related Projects
fr_FR: Projets connexes

en: My Account
fr_FR: Mon compte

en: Login failed, please try again
fr_FR: La connexion a échoué, merci de bien vouloir réessayer

en: Username
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Remember Me
fr_FR: Se souvenir de moi

en: Log In
fr_FR: Se connecter

en: Logout
fr_FR: Se déconnecter

en: Item(s)
fr_FR: Article(s)

en: Cart
fr_FR: Panier

en: View Cart
fr_FR: Voir le panier

en: Checkout
fr_FR: Commander

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installer les extensions obligatoires

en: Install Plugins
fr_FR: Installer les extensions

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation de l'extension : %s

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Une erreur s'est produite avec l'extension API.

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retour à l'installateur des extensions obligatoires

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Extension activée avec succès.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Toutes les extensions ont été installées et activées avec succès. %s

en: Post count: %s
fr_FR: Nombre d'articles : %s

en: Need a new search?
fr_FR: Besoin d'un nouvelle recherche ?

en: If you didn't find what you were looking for, try a new search!
fr_FR: Si vous ne trouvez pas ce que vous recherchez, tentez une nouvelle recherche !

en: Go to...
fr_FR: Aller à...

en: Shopping Cart
fr_FR: Panier

en: All posts displayed.
fr_FR: Articles connexes

en: Loading the next set of posts...
fr_FR: Chargement des articles suivants...

en: Loading Portfolio Items...
fr_FR: Chargement des éléments du portfolio...

en: Loading FAQ Items...
fr_FR: Chargement des éléments de la FAQ...

en: %1$s at %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en:  - Edit
fr_FR: ␣- Editer

en:  - Reply
fr_FR: ␣- Répondre

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Tag:
fr_FR: "%s"

en: Search:
fr_FR: Rechercher...

en: 404 - Page not Found
fr_FR: 404 - La page demandée n'existe pas

en: Image Ad Link:
fr_FR: URL de l'image

en: Ad Link:
fr_FR: Lien de la diapositive

en: Phone:
fr_FR: Téléphone:

en: Address:
fr_FR: Changer l'adresse

en: Website URL Text:
fr_FR: Texte de l'URL du projet

en: Use Small Header
fr_FR: Afficher l'en-tête

en: Number of photos to show:
fr_FR: Nombre de colonnes en Pied de page

en: Recent Works
fr_FR: Récent

en: Number of items to show:
fr_FR: Nombre de colonnes en Pied de page

en: Icons Font Size:
fr_FR: Taille de la police du corps de texte

en: Icons Color Hex Code:
fr_FR: Couleur de l'iicône

en: Icons Boxed:
fr_FR: Icônes encadrées de liens sociaux

en: Boxed Icons Background Color Hex Code:
fr_FR: Couleur de fond des onglets + couleur de survol

en: Boxed Icons Padding:
fr_FR: Padding haut de l'en-tête

en: Tooltip Position:
fr_FR: Position du slider

en: Show Custom Icon:
fr_FR: Nom de l'icône personnalisée

en: %s Link:
fr_FR: %s Lien

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Recent
fr_FR: Récent

en: No posts have been published yet.
fr_FR: Aucun article n'a été publié pour le moment

en: says:
fr_FR: dit

en: %1$s on %2$s
fr_FR: %1$s à %2$s

en: No comments have been published yet.
fr_FR: Aucun commentaire n'a été publié pour le moment.

en: Highest Comments
fr_FR: Poster un commentaire

en: Number of popular posts:
fr_FR: Nombre de colonnes en Pied de page

en: Number of comments:
fr_FR: Aucun commentaire

en: Show popular posts
fr_FR: Afficher les articles similaires

en: Show recent posts
fr_FR: Afficher les articles similaires

en: Show comments
fr_FR: Afficher les commentaires

en: Recent Tweets
fr_FR: Récent

en: Twitter Username:
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: second
fr_FR: seconde

en: hour
fr_FR: heure

en: day
fr_FR: jour

en: week
fr_FR: semaine

en: month
fr_FR: mois

en: year
fr_FR: année

en: decade
fr_FR: décennie

en: seconds
fr_FR: secondes

en: hours
fr_FR: heures

en: days
fr_FR: jours

en: weeks
fr_FR: semaines

en: months
fr_FR: mois

en: years
fr_FR: années

en: decades
fr_FR: décennies

en: ago
fr_FR: plus tôt

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Toutes les extensions installées et activées avec succès. %1$s

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ignorer cette notification

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: WordPress Repository
fr_FR: Dépôt deWordPress

en: Pre-Packaged
fr_FR: Pré-installé

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installé, mais non activé

en: Active
fr_FR: Actif

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Status
fr_FR: Statut

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Plugin activation failed.
fr_FR: L'activation de l'extension a écouhé.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'installation de %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation et d'activation commence. Ce processus peut prendre du temps sur certains hébergements. Merci de bien vouloir patienter.

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s a été installé et activé avec succès.

en: Show Details
fr_FR: Afficher les détails

en: Hide Details
fr_FR: Masquer les détails

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et les activations ont été effectuées avec succès.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation de l'extension %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d'installation commence. Ce processus peut prendre du temps sur certains hébergements. Merci de bien vouloir patienter.

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s installé avec succès.

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations ont été effectuées avec succès.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: L'extension %1$s (%2$d/%3$d) est en cours d'installation

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retourner au tableau de bord

en: Please enter correct details for this required field.
fr_FR: Veuillez indiquer les informations correctes pour ce champ obligatoire.

en: Search...
fr_FR: Rechercher...

en: Price
fr_FR: Prix

en: Popularity
fr_FR: Popularité

en: Rating
fr_FR: Classement

en: Name
fr_FR: Nom

en: Default Order
fr_FR: Commande par défaut

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en:  Products
fr_FR: ␣Produits

en: Products
fr_FR: Produits

en: Share On
fr_FR: Partager sur

en: Tweet This
fr_FR: Tweeter ceci

en: Pin This
fr_FR: Épingler ceci

en: Mail This
fr_FR: Envoyer ceci

en: You Have %d Items In Your Cart
fr_FR: Vous avez %d article(s) dans votre panier

en: Calculate Shipping
fr_FR: Adresse de livraison

en: Update Totals
fr_FR: Le paquet à installer n'est pas disponible.

en: Have A Promotional Code?
fr_FR: Vous avez un code de promotion ?

en: Coupon code
fr_FR: Vous avez un code promo ?

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Apply Coupon
fr_FR: Appliquer

en: Billing Address
fr_FR: Adresse de facturation

en: Shipping Address
fr_FR: Adresse de livraison

en: Additional Information
fr_FR: Informations supplémentaires

en: Review &amp; Payment
fr_FR: Résumé &amp; paiement

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: View Downloads
fr_FR: Voir les téléchargements

en: View Orders
fr_FR: Voir les commandes

en: Change Address
fr_FR: Changer l'adresse

en: Edit Account
fr_FR: Editer le compte

en: First name
fr_FR: nom

en: Last name
fr_FR: nom

en: Email address
fr_FR: Identifiant et adresse email

en: Confirm New Password
fr_FR: Mot de passe

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer toutes les modifications

en: Order Details
fr_FR: défaut

en: Total
fr_FR: défaut

en: Customer details
fr_FR: Je suis déjà client

en: Telephone:
fr_FR: Téléphone :

en: Couldn't find what you're looking for!
fr_FR: Nous n'avons pas pu trouver ce que vous recherchez !

en: Oops!
fr_FR: Oups!

en: Try again!
fr_FR: Essayez à nouveau !

en: If you want to rephrase your query, here is your chance:
fr_FR: Si vous souhaitez reformuler votre requête, c'est le moment:

en: Project Description
fr_FR: Description du projet

en: Project Details
fr_FR: Détails du projet

en: Skills Needed
fr_FR: Compétences nécessaires

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Tags
fr_FR: Mots-clés

en: Share This Story, Choose Your Platform!
fr_FR: Partagez cet article, Choisissez votre Plateforme!

en: About the Author:
fr_FR: A propos de l'Auteur:

en: Read More
fr_FR: Lire plus

en: Learn More
fr_FR: En apprendre plus

en:  View Project
fr_FR: Voir le projet

en: Available on backorder
fr_FR: Le paquet à installer n'est pas disponible.

en: Remove this item
fr_FR: Article

en: Update Cart
fr_FR: Panier

en: Proceed to Checkout
fr_FR: Commander

en: You must be logged in to checkout.
fr_FR: Vous devez être %sidentifié sur%s pour poster un commentaire.

en: Your order
fr_FR: défaut

en: Subtotal
fr_FR: Panier

en: Date:
fr_FR: date

en: Total:
fr_FR: défaut

en: Cart Subtotal
fr_FR: Panier

en: Order Total
fr_FR: défaut

en: Update totals
fr_FR: Le paquet à installer n'est pas disponible.

en: Place order
fr_FR: défaut

en: I have read and accept the
fr_FR: J'ai lu et j'accepte les

en: terms &amp; conditions
fr_FR: Termes &amp; conditions

en: Order:
fr_FR: défaut

en: Payment method:
fr_FR: Résumé &amp; Paiement

en: Save Address
fr_FR: Changer l'adresse

en: Choose an option
fr_FR: Options

en: Product Description
fr_FR: Produit

note: Author of the plugin/theme
en: ThemeFusion
fr_FR: Options du thème

[ctx: by author]
en: by %s
fr_FR: L'installation de %1$s a échoué.
